fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Prof. W. Polak: Czasopismo „Fides, Ratio et Patria. Studia Toruńskie” składa się z tekstów wartościowych, ciekawych i opartych na szerokim spektrum materiałów źródłowych. To pismo wszechstronne

Czasopismo „Fides, Ratio et Patria. Studia Toruńskie” wydawane przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu to gruby zeszyt, składający się z dwóch części. Pierwsza związana jest z tytułem, przyjętym profilem dla danego zeszytu, a druga część to varia. Tam trafiają teksty z różnych dziedzin, które dotyczą różnych tematów. Warunkiem jest to, że muszą być wartościowe, ciekawe i oparte na szerokim spektrum materiałów źródłowych. Jesteśmy pismem wszechstronnym. Do współpracy zapraszamy wszystkich naukowców z dziedzin humanistycznych i społecznych – mówił prof. Wojciech Polak, historyk, redaktor naczelny czasopisma „Fides, Ratio et Patria. Studia Toruńskie” wydawanego przez WSKSiM w Toruniu, w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.  

Resort edukacji opublikował nowy wykaz zawierający 31 433 czasopisma naukowe oraz recenzowane materiały z 1638 konferencji naukowych, związanych z takimi dyscyplinami jak informatyka, informatyka techniczna i telekomunikacja. [czytaj więcej]

 

Media, które „walczą” o wolność słowa w Polsce szczególnie zauważyły czasopismo wydawane przez [Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu]  i doszukują się, że coś jest nie w porządku.

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że awans punktowy był osiągnięciem bardzo wielu czasopism.

– To, że znalazło się wśród nich czasopismo „Fides, Ratio et Patria. Studia Toruńskie” dla mnie jest rzeczą oczywistą, bo nam się wysokie punkty należały już od dawna. Wydaliśmy 11 numerów. To jest półrocznik bardzo poważny, bardzo starannie wydawany przy spełnianiu licznych wymogów, których się żąda, czyli recenzji, stron internetowych itd. Nie wiem na czym, miałby polegać problem. Ujmę tę sprawę przewrotnie. Skoro nam tyle zainteresowania okazują, to właściwie dobrze. Będziemy się z tego cieszyć, bo to jest także darmowa reklama dla naszego pisma, bo więcej osób będzie o nim wiedziało, naukowców i może będą do nas docierały coraz lepsze i ciekawsze testy  – powiedział prof. Wojciech Polak.

Za tekst opublikowany w czasopiśmie „Fides, Ratio et Patria. Studia Toruńskie” można uzyskać 40 punktów.

– 40 punktów to już jest całkiem niezły wynik, choć są czasopisma, które mają 70 i 100 punktów. My liczymy, że w przyszłości będziemy także awansować. Istniejemy od 2014 roku, więc jeszcze wszystko przed nami. Czasopismo jest pismem humanistyczno-społecznym, więc zapraszamy do współpracy uczonych z takich dziedzin, jak: historia, ekonomia, politologia, socjologia, teologia, filozofia, medioznawstwo, kulturoznawstwo, kultura społeczna, literaturoznawstwo i inne dyscypliny humanistyczne i społeczne. Dodam, że dwa numery były poświęcone sprawom informatycznym. Przede wszystkim nauki humanistyczne i społeczne. Stosujemy profilowanie każdego numeru. Każdy numer ma pewien tytuł i szczególnie szukamy autorów, którzy byliby zainteresowani zagadnieniami związanymi z przyjętą tematyką. W czasopiśmie były podejmowane różne tematy, np. „Etyka w zawodzie dziennikarza”, „Państwo jako forma organizacji społecznej”, „Odzyskanie niepodległości”, (…), a numer informatyczny to np. „Człowiek i cyberprzestrzeń” – wskazał gość Radia Maryja. 

Redaktor naczelny czasopisma [„Fides, Ratio et Patria. Studia Toruńskie”] wydawanego przez WSKSiM w Toruniu podkreślił, że każdy numer, bo to są jednak grube zeszyty, składa się z dwóch części.

– Pierwsza część związana jest z tytułem, przyjętym profilem dla danego zeszytu, a druga część to varia. Tam trafiają teksty z różnych dziedzin, które dotyczą różnych tematów. Warunkiem jest to, że muszą być wartościowe, ciekawe i oparte na szerokim spektrum materiałów źródłowych. Jesteśmy pismem wszechstronnym. Do współpracy zapraszamy wszystkich naukowców z dziedzin humanistycznych i społecznych – zaznaczył prof. Wojciech Polak.    

– System punktowy nie jest zbyt przemyślany i nie jest zbyt sensowny, i potrafi krzywdzić wiele pism, które ukazują się w mniejszych ośrodkach. Jest założenie, że w piśmie lokalnym, regionalnym nic wartościowego nie może się ukazać. Tymczasem bywa, że ukazują się znakomite teksty. I co wtedy? Tekst jest bezwartościowy tylko dlatego, że ukazał się w piśmie mało punktowanym lub niepunktowanym? To jest absurdalne i mam nadzieję, że system punktowy zostanie prędzej czy później zlikwidowany. Podchodzimy pragmatycznie. Skoro system punktowy obowiązuje, to dostosowujemy się do istniejącego prawa, przepisów i dbamy o to, żeby punkty osiągnąć poprzez wydawanie pisma na odpowiednim poziomie ze spełnieniem odpowiednich warunków, co zawsze robiliśmy, robimy i będziemy to robić nadal. Myślę, że pismo jest pożyteczne. Niektóre artykuły są specjalistyczne, ale są też teksty (zwłaszcza historyczne), które skierowane są do szerszej publiczności, do wszystkich – podsumował redaktor naczelny czasopisma „Fides, Ratio et Patria. Studia Toruńskie”.

Całą rozmowę z udziałem prof. Wojciecha Polaka z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj]

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl