fot. twitter.com

[TYLKO U NAS] Prof. Paweł Skrzydlewski: Jesteśmy świadkami promowania cywilizacji śmierci

Jesteśmy dzisiaj świadkami promowania cywilizacji śmierci, czyli takiej rzeczywistości, w której ludzkie życie nic nie znaczy albo znaczy niewiele. Ta sytuacja jest tego najlepszym przykładem – powiedział w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja etyk prof. Paweł Skrzydlewski. Odniósł się w ten sposób do śmierci Vincenta Lamberta, którego sąd nakazał odłączyć od aparatury.

W czwartek we Francji zagłodzony na śmierć został Vincent Lambert. Od 2 lipca nie otrzymywał pożywienia i wody. Na śmierć skazał go francuski sąd.

– Jesteśmy dzisiaj świadkami promowania cywilizacji śmierci, czyli takiej rzeczywistości, w której ludzkie życie nic nie znaczy albo znaczy niewiele. Ta sytuacja jest tego najlepszym przykładem – podkreślił prof. Paweł Skrzydlewski.

Życie ludzkie nie jest jednak wartością, o której przyznaniu lub odebraniu powinien decydować człowiek.

– Panem życia ludzkiego nie jest żaden człowiek, żaden sąd. Życie ludzkie należy do Boga. Rozgrywa się tu ogromny dramat, bo odmówiono mu nawet wody – zaznaczył profesor.

Katolicy powinni zatem stanąć po stronie życia i bronić go, by podobne sytuacje nie miały miejsca.

– Tą walką musi zostać objęta cała kultura, bo w innym wypadku to zło, jakim jest cywilizacja śmierci, będzie się rozpowszechniać – powiedział etyk.

– Dzisiaj przejawia się to między innymi przez aborcję. Blisko 50 mln osób jest zabijanych. Do tego dochodzą te przypadki uśmiercania ludzi chorych. To pokazuje, że ludzie patrzą na człowieka tylko jako istotę biologiczną, którą należy skazać na śmierć, jeśli nie może korzystać z pełni normalnych form działania – dodał prof. Paweł Skrzydlewski.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem prof. Skrzydlewskiego można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj