fot. PAP/Leszek Szymański

[TYLKO U NAS] Prof. P. Czarnek: Marszałek Senatu reprezentuje na zewnątrz tylko Senat, a nie polskie państwo

Marszałek Senatu reprezentuje na zewnątrz tylko Senat, a nie polskie państwo. W związku z tym występowanie marszałka Senatu w zewnętrznych stosunkach międzynarodowych jest przekroczeniem przez niego kompetencji i wejściem w kompetencje prezydenta i Rady Ministrów – powiedział w piątkowych „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja poseł Prawa i Sprawiedliwości prof. Przemysław Czarnek.

Komisja Wenecka kontynuuje dzisiaj wizytę w Polsce na zaproszenie marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego. Organ doradczy Rady Europy przygląda się procesowi legislacyjnemu dotyczącemu nowelizacji ustaw o polskim sądownictwie. Wątpliwości budzi jednak fakt, że organ ten przybył do Polski właśnie na zaproszenie marszałka Senatu, który – według konstytucji – nie jest odpowiedzialny za politykę zagraniczną państwa.

– Zawsze chętnie gościmy wszystkich, którzy chcą przyjrzeć się temu, jak wygląda wzorcowa praworządność w Polsce. Brakuje tej praworządności w niektórych krajach, jak na przykład we Francji, gdzie wielokrotnie tłumiono protesty, co nie ma nic wspólnego z prawem do zgromadzeń. Sądzę, że Komisja Wenecka przyjechała przyjrzeć się wzorowej demokracji. Natomiast jeśli ma zamiar wtrącać się w polski proces legislacyjny, to jest to rażące przekroczenie kompetencji – wskazał prof. Przemysław Czarnek.

Zdaniem posła PiS działania prowadzone przez marszałka Senatu szkodzą Polsce.

– To jest w tym wszystkim najgroźniejsze. Sam fakt, że Komisja Wenecka przyjeżdża wydać nieformalną opinię to rzecz, która nas kompletnie nie interesuje. Polska jest krajem otwartym i do niego może przyjechać każdy. Pan marszałek istotnie wychodzi jednak poza zakres swoich kompetencji. Reprezentuje on na zewnątrz tylko Senat, a nie polskie państwo. W związku z tym występowanie marszałka Senatu w zewnętrznych stosunkach międzynarodowych jest przekroczeniem przez niego kompetencji i wejściem w kompetencje prezydenta i Rady Ministrów – podkreślił polityk.

– Nie mamy żadnej alternatywnej polityki zagranicznej, mamy uzurpowanie sobie prawa do alternatywnej polityki zagranicznej. To jest szkodliwe dla Polski. Podobnie to ciało powołane przez marszałka Senatu nie jest żadnym organem formalnym i nie ma uprawnień do wydawania formalnych opinii, które miałyby jakiekolwiek skutki prawne – dodał.

Całą rozmowę z prof. Przemysławem Czarnkiem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [TUTAJ]

 

radiomaryja.pl

drukuj