fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

[TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba: Niższe pensje dla parlamentarzystów to w istocie pewien spektakl

Decyzja o niższych pensjach dla parlamentarzystów jest ruchem spektakularnym i widowiskowym, natomiast w istocie to tylko odstawiony spektakl – mówił na antenie Radia Maryja w piątkowym wydaniu audycji „Aktualności dnia” prof. Mieczysław Ryba, wykładowca KUL i WSKSiM.

Sejm uchwalił ustawę, która przewiduje obniżenie pensji polskich parlamentarzystów o 20 proc. Cięcia to efekt zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego po sprawie związanej z nagrodami dla ministrów ówczesnej premier Beaty Szydło.

Więcej można przeczytać [tutaj].

Prof. Mieczysław Ryba stwierdził, iż „jest to w istocie bez większego znaczenia. Jest to skutek pewnych przepychanek i ostrej gry partyjnej, która pojawiła się na kanwie nie tylko parlamentu, ale i mediów związanej z tzw. nagrodami dla ministrów”.

– Może jest to ruch spektakularny i widowiskowy, natomiast w istocie to tylko odstawiony spektakl. Grube pieniądze, które powinny trafiać do budżetu państwa, nie tędy były przepuszczane, ale np. przez mafię VAT-owską – wskazał.

– PiS zdecydował się na tę „ascetyczną” próbę, aby wybić wszelkie argumenty opozycji, a mianowicie te, które mówią, iż partia rządząca jest pazerna na pieniądze. W tym względzie poszła licytacja (…) i efektem tego było głosowanie w Sejmie – dodał historyk.

Zwrócił również uwagę, że problem nie polega na tym, iż „parlamentarzyści „arcyprzesadnie” zarabiają”. Powinniśmy mieć polityków i biurokrację (w sensie etatowym) szczupłą, ale dobrze opłacaną, oraz od której bardzo dużo się wymaga –podkreślił gość Radia Maryja.

– Kiedy porównamy ich z parlamentarzystami do europarlamentu, również wywodzącymi się z Polski, to sytuacja jest wręcz komiczna. Tam się wielokrotnie więcej zarabia. To nie tu jest główny problem. (…) My powinniśmy mieć polityków i biurokrację (w sensie etatowym) szczupłą, ale dobrze opłacaną, oraz od której bardzo dużo się wymaga. Na przykład tego, aby nie dopuszczać do takich kwestii jak Amber Gold czy mafie VAT-owskie. (…) Natomiast same pensje parlamentarzystów są tylko pewnym spektaklem – mówił prof. Mieczysław Ryba. 

Całą rozmowę w czwartkowym wydaniu audycji „Aktualności dnia” z prof. Mieczysławem Rybą można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj