fot. TV Trwam

[TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba: Na przyszłość Polski będzie rzutować własne bezpieczeństwo oraz możliwość dostarczania bezpieczeństwa w regionie

Siła gospodarcza bez siły militarnej nic nie oznacza. Przykładem są Niemcy, które obecnie pozorują kierowanie pomocy na Ukrainę. Dlaczego to robią? Ponieważ są jednym z mocarstw handlowych w świecie, a ich szlaki handlowe są zabezpieczane przez USA. Jedną z bardzo ważnych rzeczy, które będą rzutować na przyszłość Polski, jest własne bezpieczeństwo oraz możliwość dostarczania bezpieczeństwa w regionie innym. Polska nie może pozwolić sobie na słabość w tej dziedzinie, co wielokrotnie potwierdziła historia – powiedział prof. Mieczysław Ryba, historyk i politolog, w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał kontrakty na południowokoreańskie uzbrojenie dla polskiego wojska. Chodzi o lekkie myśliwce FA-50, czołgi K2 i samobieżne armatohaubice K9.

– To bardzo nowoczesny sprzęt. Jesteśmy w sytuacji, gdzie u naszych granic toczy się realna wojna. Zarazem dokonuje się całkowita zmiana warunków prowadzenia polityki i gospodarki. (…) Widzimy, jak rwą się łańcuchy dostaw, jak biznes bierze pod uwagę kwestie bezpieczeństwa w kontekście strategicznych inwestycji. (…) Siła gospodarcza bez siły militarnej nic nie oznacza. Gdybyśmy porównali sobie potencjał Niemiec, czyli najbogatszego państwa w Europie, które nie byłoby chronione przez USA, to w konfrontacji militarnej z Rosją pieniądze Berlina nie znaczyłyby nic – wskazał prof. Mieczysław Ryba.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1552204997416390657?s=20&t=8YbBmslD2Rspu1cL-bcb2g

Politolog zwrócił uwagę, że „kiedy pojawiają się różne zagrożenia, jak elementy wojny hybrydowej czy kinetycznej, pojawia się pytanie, czy Polska jest w stanie się obronić? Takie pytanie stawia także biznes”.

– Czy potencjał obronny jest na tyle duży, by biznes mógł na spokojnie inwestować w działalność gospodarczą? A może ryzyko jest zbyt duże, w związku z czym biznes wycofa się z takiego terenu, przez co dane miejsce zubożeje? Byliśmy w zapaści podczas rozbiorów, ponieważ nasze państwo było krajem frontowym. (…) Jedną z bardzo ważnych rzeczy, które będą rzutować na przyszłość Polski, jest własne bezpieczeństwo oraz możliwość dostarczania bezpieczeństwa w regionie innym – powiedział gość Radia Maryja.

Prof. Mieczysław Ryba odniósł się także do „pozorowanej polityki” prowadzonej przez Niemcy.

– Niewiele robią w celu pomocy Ukrainy, ale pozorują wsparcie. Dlaczego to robią? Ponieważ są jednym z mocarstw handlowych w świecie, a ich szlaki handlowe są zabezpieczane przez USA – zauważył.

Inwestycja w armię nie jest tylko i wyłącznie wydatkiem ściśle militarnym. To przekłada się na pozycję polityczną i ekonomiczną danego kraju – kontynuował wykładowca Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

– Polska nie może pozwolić sobie na słabość w tej dziedzinie, co wielokrotnie potwierdziła historia – zaznaczył politolog.

We wtorek Ursula von der Leyen stwierdziła, że obowiązująca w Polsce Ustawa o Sądzie Najwyższym nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Dodała, że nie przywrócono do orzekania zawieszonych sędziów, a także ciągle obowiązuje dzienna kara finansowa w wysokości 1 mln euro. To wstrzymuje wypłaty w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

– Wypowiedzi Ursuli von der Leyen są kompromitujące od strony wiarygodności. Pojawiła się ona na początku czerwca w Polsce, podpisała porozumienie z naszym rządem dot. wypłaty środków z KPO. Następnie po antypolskiej debacie w Parlamencie Europejskim zaczęła zmieniać kurs. Oświadczyła, że porozumienie zawarte z Polską nic nie znaczy. (…) Dopóki w Polsce nie będzie kompletnej anarchii prawnej, nie dostaniemy pieniędzy – powiedział gość „Aktualności dnia”.

– To skandaliczna rzeczywistość. Wydaje się, że do naszych władz dociera przekaz, że nie chodzi o sędziów odsuniętych od orzekania, tylko o miejsce Polski w Europie – dodał.

Cała rozmowa z prof. Mieczysławem Rybą dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj