fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Prof. K. Szwagrzyk o ekshumacjach na Ukrainie: Celem naszych działań jest doprowadzenie do sytuacji, w której zlokalizujemy miejsca, gdzie leżą polscy żołnierze

Celem naszych działań, które rozpoczęliśmy dzisiaj, jest doprowadzenie do sytuacji, w której zlokalizujemy miejsca, gdzie leżą polscy żołnierze, którzy zginęli w wyniku działań wojennych we wrześniu 1939 roku – powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, który kieruje Biurem Poszukiwań i Identyfikacji IPN, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

We wtorek rozpoczęły się pierwsze badania prowadzone na terenie Lwowa, gdzie polscy naukowcy będą szukać poległych Polaków, którzy zginęli w wyniku działań wojennych we wrześniu 1939 roku.

– Jest to skutek podjętej przez stronę ukraińskiej decyzji o tym, żeby znieść blokadę. Teraz możemy istotnie mówić, że ta decyzja przynosi konkretne rezultaty. We wtorek rozpoczęły się pierwsze prace, które będziemy realizowali w miejscach, na które uzyskaliśmy zgodę władz ukraińskich. Do końca roku będą to dwa takie miejsca. Zarówno pierwsze jak i drugie znajduje się we Lwowie – powiedział wiceprezes IPN.

Biurem Poszukiwań i Identyfikacji IPN pragnie doprowadzić do tego, że wszyscy Polacy będą wiedzieli, gdzie polegli ich rodacy.

– Celem naszych działań jest doprowadzenie do sytuacji, w której zlokalizujemy miejsca, gdzie leżą polscy żołnierze, którzy zginęli w wyniku działań wojennych we wrześniu 1939 roku. O tym jak te działania przebiegają, jaki jest ich efekt, będziemy oczywiście informować opinię publiczną, mając pełną świadomość tego, jak wielkie zainteresowanie i oczekiwanie towarzyszy w Polsce tym działaniom – mówił historyk.

Wreszcie po bardzo wielu latach Polska może prowadzić prace poszukiwawczo-ekshumacyjne na Ukrainie – wskazał wiceprezes IPN.

– Pracę będą, póki co trwały tylko w tym tygodniu, ale jest to pierwszy krok działań w ciągu tego najbliższego czasu. Chodzi o to, żeby zlokalizować miejsca mogił, bo ta lokalizacja da pretekst do tego, aby przygotować kolejny etap, kiedy będzie mówili już o działaniach ekshumacyjnych – podsumował prof. Krzysztof Szwagrzyk.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl