fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. J. Kawecki o liście otwartym w związku z próbą  zablokowania audycji z udziałem ks. abp M. Jędraszewskiego w Radiu Kraków: Stwierdziłem, że nie może to pozostać bez reakcji członka KRRiT

Gdy zapoznałem się 20 stycznia, przeczytałem na stronie internetowej Radia Kraków oświadczenie dyrektora Radia Kraków o sytuacji wynikającej z decyzji i uzasadnienie tej decyzji podjętej przez panią dyrektor, stwierdziłem, że nie może to pozostać bez reakcji członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – powiedział prof. Janusz Kawecki, członek KRRiT, w środowej audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Prof. Janusz Kawecki jest autorem listu otwartego w związku z zamiarem wykluczenia audycji ks. abp. Marka Jędraszewskiego w Radiu Kraków [więcej]

– Decyzja owej pani dyrektor, która kieruje Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie oraz Galerią Sztuki Współczesnej „Bunkier”, i uzasadnienie tej decyzji jest kuriozalne. Gdy zapoznałem się 20 stycznia, przeczytałem na stronie internetowej Radia Kraków oświadczenie dyrektora Radia Kraków o sytuacji wynikającej z decyzji i uzasadnienie tej decyzji podjętej przez panią dyrektor, stwierdziłem, że nie może to pozostać bez reakcji członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – powiedział gość Radia Maryja.

W ustawie o radiofonii i telewizji jest zapisane, że nadawcy kształtują program samodzielnie – dodał członek KRRiT.

– A tutaj swoją decyzją i uzasadnieniem owa pani dyrektor chce jednoznacznie wpływać na kształt programu i to jeszcze w taki sposób wpływać, że chce pozbawić słuchaczy audycji, która akurat tak się składa, że jak się spojrzy na zbiór audycji znajdujących się na stronie internetowej, to mają one wysokie pozytywne poparcie ze strony słuchaczy, czyli są tam te tak zwane „łapki”. Mówienie przez panią dyrektor oraz uzasadnienie swojej decyzji o rezygnacji ze stałego patronatu medialnego Radia Kraków nad kierowanymi przez nią miejskimi ośrodkami kultury w Krakowie tylko z tego powodu, że w Radio Kraków są także audycje, w których mają miejsce cotygodniowe spotkania z ks. abp. Markiem Jędraszewskim, jest decyzją i uzasadnieniem kuriozalnym – wskazał prof. Janusz Kawecki.

Mam nadzieję, że moja reakcja jako członka KRRiT spotka się z reakcją radnych – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

– Samorządowcy powinni zauważyć ten fakt i mam nadzieję, że zauważą i zwrócą się z odpowiednimi interpelacjami do władz miasta, bo takie oddziaływanie i wpływanie na nadawcę, żeby kogoś usunął z anteny, bo mi się nie podoba, ja się pierwszy raz z czymś takim spotkałem po raz pierwszy – podsumował prof. Janusz Kawecki.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem prof. Janusza Kaweckiego można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj