fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

[TYLKO U NAS] Prof. J. Kawecki: Nadmierna koncentracja mediów przyczynia się do zniszczenia pluralizmu. To wpływa niekorzystnie na przekazywanie odbiorcom różnych opinii

Nadmierna koncentracja przyczynia się do zniszczenia pluralizmu w mediach, a pluralizm w mediach jest jednym z zadań, które znajdują się w ustawie o radiofonii i telewizji. Widząc, jakie jest to niekorzystne dla formowania i przekazywania różnych opinii odbiorcom, mówi się o dekoncentracji Gdy powinno się teraz wnieść tę sprawę do parlamentu, jakoś nie widać i nie słychać o projekcie dekoncentracji – podkreślał prof. Janusz Kawecki, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedstawia corocznie Sejmowi, Senatowi i Prezydentowi RP sprawozdanie ze swej działalności za rok poprzedzający oraz informacje o podstawowych problemach radiofonii i telewizji. W tym roku złożyła sprawozdanie za 2019 rok.

– Sejm przyjął sprawozdanie w swoim głosowaniu. Senat też się do niego ustosunkował – negatywnie. Trzecim organem, który taką opinię może wyrazić i odbywa coroczne spotkania, jest prezydent RP. (…) Opinia prezydenta była pozytywna. Sprawozdanie jest ciekawe, bo zostało uzupełnione informacjami o stanie mediów i otoczenia medialnego w Polsce. Zawsze jest to materiał interesujący – zaznaczył prof. Janusz Kawecki.

Gość „Aktualności dnia” opowiedział o aktualnej sytuacji na rynku medialnym w Polsce i problemach, z jakimi musi mierzyć się radiofonia i telewizja.

– Podnosiliśmy sprawę, która wiąże się z ustawą abonamentową. Rekompensata za bieżący rok była też objęta rekompensatą dla mediów publicznych za nieopłacany abonament przez zwalnianych ustawą osób. (…) Krajowa Rada przyjmuje w mediach publicznych tzw. karty powinności, które są zatwierdzane na kolejne lata, a plany finansowo-programowe na kolejny rok. W kartach powinności trzeba było ująć informacje, jak będzie wyglądać finansowanie w następnych latach. Musieliśmy przedstawić prezydentowi, jak ono zostaje wpisane w ustawy. Staraliśmy się też przestawić, jak jest realizowany postulat prezydenta wyrażony wtedy, gdy podpisywał ustawę abonamentową o rekompensacie za 2020 rok. Wówczas prezydent oczekiwał, że znaczna część rekompensaty będzie przeznaczona na dofinansowanie rozwoju oddziałów terenowych telewizji publicznej – wskazywał członek KRRiT.

Prof. Janusz Kawecki wspomniał także o problemie związanym z nadmierną koncentracją mediów i konieczności ich dekoncentracji i repolonizacji.

– Nadmierna koncentracja przyczynia się do zniszczenia pluralizmu w mediach, a pluralizm w mediach jest jednym z zadań, które znajdują się w ustawie o radiofonii i telewizji. (…) Na początku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przydzielała częstotliwości różnym lokalnym nadawcom, a potem te częstotliwości były łączone, sieciowane i było coraz mniej lokalnych nadawców. Zabierano im poprzez sieciowanie nie tylko nadawców, ale także łączenie w biura reklamowe wpływów dla mediów. (…) To prowadziło do koncentracji. Widząc, jakie jest to niekorzystne dla formowania i przekazywania różnych opinii odbiorcom, mówi się o dekoncentracji – mówił gość „Aktualności dnia”.

– Kilka projektów czeka. Gdy powinno się teraz wnieść tę sprawę do parlamentu, jakoś nie widać i nie słychać o projekcie dekoncentracji – podsumował.

Całą rozmowę z prof. Januszem Kaweckim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl