[TYLKO U NAS] Prof. G. Uścińska: Wydłużanie aktywności zawodowej pozwala na uzyskanie wyższego świadczenia emerytalnego

Powszechny wiek emerytalny oznacza, że mamy prawo po jego ukończeniu do przejścia na emeryturę. Jeszcze kilka lat temu po osiągnięciu wieku emerytalnego ponad 80 proc. osób natychmiast przechodziło na emeryturę, a w ubiegłym roku było to 62 procent. Wydłużanie aktywności zawodowej pozwala na uzyskanie wyższego świadczenia emerytalnego. Rocznie od pięciu do piętnastu procent – wskazywała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Coraz więcej Polaków decyduje się na kontynuację pracy zawodowej pomimo uzyskania uprawnień emerytalnych. W ubiegłym roku nieco ponad 60 procent osób, które osiągnęły wiek emerytalny, podjęło decyzję o tym, by od razu przejść na emeryturę. Każdy rok aktywności zawodowej powoduje, że świadczenie emerytalne wzrasta. [czytaj więcej]

– W naszym systemie emerytalnym obowiązuje zasada zdefiniowanej składki, która oznacza, że wysokość emerytury zależy od tego, ile składek odłożymy i w jakim wieku przejdziemy na emeryturę. Im później to nastąpi (im dłużej pracujemy, odprowadzając składki), tym wyższe mamy świadczenia emerytalne. Obserwujemy w coraz większym stopniu wykorzystanie naszego doradztwa poprzez wizyty u doradców emerytalnych i większą świadomość Polaków. Powszechny wiek emerytalny oznacza, że mamy prawo po jego ukończeniu do przejścia na emeryturę. Jeżeli są powody zdrowotne, zawodowe czy inne, to takie decyzje są podejmowane – wskazała prof. Gertruda Uścińska.

W 2017 r. zostali powołani doradcy emerytalni, którzy pomagają klientom w podjęciu decyzji o momencie przejścia na emeryturę. To – zdaniem gościa „Aktualności dnia” – przełożyło się na dłuższą aktywność zawodową Polaków.

– Jeszcze kilka lat temu po osiągnięciu wieku emerytalnego ponad 80 proc. osób natychmiast przechodziło na emeryturę, a w ubiegłym roku było to 62 procent. (…) Wydłużanie aktywności zawodowej pozwala na uzyskanie wyższego świadczenia emerytalnego. Rocznie od pięciu do piętnastu procent. (…) Promujemy dłuższą aktywność zawodową, [Polski Ład] także ją promuje. Jeżeli możesz i są warunki, przesuwaj tę granicę w przejściu na emeryturę. Wtedy świadczenie, które jest dożywotnie, będzie naprawdę wyższe – apelowała prezes ZUS.

Ogłoszony przez Zjednoczoną Prawicę Polski Ład zakłada podwyższenie emerytur i rent o wysokość podatku dla świadczeń nieprzekraczających 2500 złotych brutto miesięcznie. To spowoduje, że aż 65 proc. emerytów i rencistów nie zapłaci podatku. [czytaj więcej]

– Polski Ład przewiduje bardzo istotne rozwiązania, które na pewno w ogromnym stopniu poprawią też sytuację materialną osób uprawnionych do świadczeń emerytalnych i rentowych. Kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i przekłada się też na emerytury oraz renty bez podatku do 2,5 tys. złotych. Wszystkie świadczenia do tego progu zostaną zwolnione z obowiązków podatkowych. Nie będą potrącane zaliczki na podatek dochodowy. W rezultacie świadczenie „na rękę” wzrośnie. (…) Z naszych analiz wynika, że jest to ponad 5 milionów świadczeniobiorców systemu powszechnego. Są to także dodatkowo osoby z innych systemów, np. obsługiwanych przez KRUS. (…) Osoby, które mają wyższe świadczenia, znajdą się w podwyższonej stawce opodatkowania do 120 tys. zł i będą płacić podatek w wysokości 17 procent – tłumaczyła gość „Aktualności dnia”.

Dodatkowo seniorzy, którzy nadal pracują po osiągnięciu wieku emerytalnego, otrzymają dedykowaną zwyżkę swoich finansów w postaci zerowego podatku dochodowego.

– To jest wpisanie się w kontekst promocji kontynuacji pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zgodnie z zapisami i pracami nad ustawami, jakie są prowadzone, osoby, które osiągną wiek emerytalny i nie przejdą na emeryturę, lecz zamiast tego zdecydują się kontynuować pracę, nie zapłacą podatku dochodowego do pierwszego progu podatkowego, czyli 120 tys. złotych. Zmiana zwiększy ich pensję „na rękę”. A dzięki dłuższej aktywności i dodatkowym składkom emerytalnym (…), znacznie wzrosną ich emerytury – wyjaśniła prof. Gertruda Uścińska.

Całą rozmowę z prof. Gertrudą Uścińską w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl