fot. flickr.com

Inwestycje w krajową sieć gazyfikacji

W Polskim Ładzie z budżetu państwa kilkaset milionów złotych trafi na rozbudowę krajowej sieci gazyfikacji – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu odwiedził dziś stację regazyfikacji gazu LNG w Tychowie w Zachodniopomorskiem.

Premier podkreślił, że dzięki środkom z tego programu w ciągu dwóch trzech lat blisko 90 proc. kraju będzie zgazyfikowana. Gazyfikacja wyspowa to wyraz szczególnej dbałości o Środkowe Pomorze – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

– To coś, co do niedawna wydawało się niemożliwe, dziś staje się rzeczywistością. To między innymi dzięki projektom gazyfikacji wyspowej, czyli temu projektowi, który widzicie Państwo za moimi plecami. Jest to możliwość budowy specjalnej stacji, od której rozchodzą się gazociągi do lokalnych odbiorców. To projekt, który jest bardziej opłacalny na terenie niektórych gmin i powiatów, szczególnie tam, gdzie trudno jest dociągnąć gazociągi – wyjaśnił premier Mateusz Morawiecki.

Do końca bieżącego roku grupa kapitałowa PGNiG planuje posiadać ponad 80 takich stacji regazyfikacyjnych na terenie Polski. Władze spółki podkreślają, że jest to istotny krok w stronę gospodarki energetyki niskoemisyjnej, a co za tym idzie, także zeroemisyjnej.

RIRM

drukuj