PAP/Marcin Bielecki

Szef rządu: Pomorze Zachodnie staje się hubem technologiczno-energetycznym

Rząd podejmuje kolejne inwestycje na Pomorzu Zachodnim. Premier Mateusz Morawiecki w trakcie wizyty podkreślał, że region staje się hubem technologiczno-energetycznym Polski.

Silne Pomorze Zachodnie to polska racja stanu – podkreślają zgodnie politycy rządzącej partii. Region ten został jednak bardzo zaniedbany za czasów rządów PO-PSL – przypomniał Joachim Brudziński, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

– Najnowocześniejsze ciągi technologiczne Stoczni Szczecińskiej były cięte na złom. To szczecińscy stoczniowcy uniemożliwiali wywożenie wysoce skomplikowanego sprzętu – mówił Joachim Brudziński.

Dlatego tak ważne są teraz inwestycje w tym regionie – zaznaczył wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

– Cały proces, który toczy się i będzie się toczył, tworzy niesamowitą szansę, jeśli chodzi o rozwój gospodarczy. Przede wszystkim właśnie poprzez   przekierowanie masy ładunkowej i potoków ładunkowych w tę część Europy – do Szczecina, do Świnoujścia, a także poprzez tworzenie przede wszystkim rozwiązań infrastrukturalnych – wskazał wiceszef resortu infrastruktury.

Jedną z takich inwestycji zapowiedział w piątek w Szczecinie premier Mateusz Morawiecki. Chodzi o budowę zachodniej obwodnicy tego miasta. To ponad 50-kilometrowy odcinek z najdłuższym, pięciokilometrowym, tunelem w Polsce. Przetarg ruszy już w najbliższych tygodniach. To jednak nie koniec inwestycji w tym regionie.

– Kończą się prace. Zgodnie z harmonogramem będą prowadzone do września nad pogłębieniem toru wodnego ze Świnoujścia do Szczecina do 12,5 m – oznajmił premier.

Jest szansa, że również w tym miejscu powstanie głębokowodny port kontenerowy. Szef rządu odwiedził także Tychów. Tam mówił o projekcie gazyfikacji.

– Program ma doprowadzić do tego, że w ciągu dwóch, trzech lat blisko 90 proc. kraju będzie zgazyfikowana. To, co wydawało się zupełnie niemożliwe, dzisiaj staje się rzeczywistością, m.in. dzięki projektom gazyfikacji wyspowej – tłumaczył Mateusz Morawiecki.

W Tychowie przez wiele lat nie było możliwe doprowadzenie gazu. Teraz dzięki programowi gazyfikacji błękitne paliwo jest dostępne dla wielu odbiorców.

– Do końca bieżącego roku grupa kapitałowa PGNiG planuje posiadać ponad 80 takich stacji na terenie Polski. To jest istotny krok w stronę gospodarki energetyki niskoemisyjnej, a co za tym idzie także zeroemisyjnej – zaznaczył Paweł Majewski, prezes PGNiG.

W Polskim Ładzie zapisano kilkaset milionów złotych na rozbudowę sieci gazowej.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl