fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Prof. G. Kucharczyk: Pamiętajmy, że powracające do szkół krzyże, były oznaką wolności

Niemcy masowo zamykali kościoły, przeznaczając je na magazyny. Taki los spotkał m.in. archikatedrę gnieźnieńską i poznańską. (…) Niszczono przydrożne kapliczki oraz stojące na rozstajach dróg krzyże – mówił prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk, w felietonie „Spróbuj Pomyśleć”, na antenie Radia Maryja.

Dla Polaków krzyż od zawsze był ważny i postrzegany jako oznaka wolności. W dziejach Polski krzyż był niejednokrotnie odbierany i znikał z urzędów, szkół i budynków instytucji państwowych.

– W dziejach Polski z obecnością krzyży w przestrzeni publicznej walczyli wrogowie naszego kraju. Niszczenie krzyży było oznaką zniewolenia narodu i odwrotnie ich powrót do urzędów, szkół był odbierany za wybijanie się na niepodległość. Krzyż był postrzegany nie tylko jako znak odkupienia, ale również jako oznaka wolności – powiedział prof. Grzegorz Kucharczyk.

Historyk przypomniał, jak w okresie wojennym (a także powojennym) traktowano kościoły, że odbierano Polakom krzyże.

– Popatrzmy na dwudziestoletnie dzieje naszej ojczyzny, na zmaganie się z bezbożnymi totalitaryzmami. (…) Niemcy masowo zamykali kościoły, przeznaczając je na magazyny. Taki los spotkał m.in. archikatedrę gnieźnieńską i poznańską. (…) Niszczono przydrożne kapliczki oraz stojące na rozstajach dróg krzyże – wskazał prof. Grzegorz Kucharczyk.

Prof. Grzegorz Kucharczyk podkreślił, że każdorazowemu zrywowi wolnościowemu naszego narodu towarzyszył powrót krzyży, który oznaczał niepodległość.

–  W okresie PRL-u każdorazowemu zrywowi wolnościowemu narodu polskiego towarzyszył powrót krzyży do sfery publicznej, jako widoczny znak, że ojczyzna podejmuje drogę ku pełnej wolności. Tak było w czasie krótkiej odwilży po 1956 roku, czy w okresie tzw. karnawału „Solidarności” (między sierpniem 1980 roku a grudniem 1981 roku). Pamiętajmy, że powracające do szkół krzyże, były oznaką wolności. Pomniki upamiętniające Poznański Czerwiec i krwawy Grudzień 1970 roku uwieczniały nie tylko ofiary walki z komunistycznym zniewoleniem, ale były dowodem, że chcemy czuć się wolni w naszym własnym kraju. Krzyż oznaczał niepodległość – odrzekł historyk.

W ostatnim czasie w Polsce coraz częściej słyszy się o masowej profanacji miejsc świętych i katolickich symboli. Historyk zauważył, że osoby, które dopuszczają się tych czynności, często urodziły się i wychowały w wolnej Polsce i nie doświadczyły niewoli.

– Mówię te słowa pod wrażeniem niedawnej profanacji krzyża przez pewnego 31-letniego mieszkańca Zielonej Góry, który dosłownie wziął sobie do serca zachęty przedstawiciela tzw. totalnej opozycji do opiłowania katolików. [czytaj więcej] Człowiek, który ściął krzyż, urodził się już w wolnej Polsce, ale najwyraźniej nie poznał jej dziedzictwa i tego, co zawsze stanowiło ojczyznę – stwierdził prof. Grzegorz Kucharczyk.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl