fot. twitter.com/m_jakobczyk

[TYLKO U NAS] Prawnik o artykule „Newsweeka”: Praktyka przepisywania majątku na żonę jest jak najbardziej legalna

Praktyka przepisywania majątku na żonę jest jak najbardziej legalna i dopuszczalna. Zatem działania „Newsweeka” całkowicie skupiają się na tym, aby atakować obóz dobrej zmiany – mówi w rozmowie z TV Trwam prawnik Marcin Jakóbczyk, odnosząc się do ataku tygodnika Tomasza Lisa na premiera Mateusza Morawieckiego.

Lewicowo-liberalny tygodnik „Newsweek” atakuje premiera Mateusza Morawieckiego i zarzuca, że ten ukrywa swój majątek. Chodzi o rzekome ukrywanie informacji o posiadanych nieruchomościach i ich wartościach. Jednak właścicielem nieruchomości nie jest premier, a jego żona. W tym przypadku obowiązywała rozdzielność majątkowa.

„Newsweek” pisze, że premier Mateusz Morawiecki w 2015 r. miał rozmawiać z Jarosławem Kaczyńskim i Beatą Szydło o wejściu do polityki. Dlatego – jak dodaje w swoich insynuacjach – premierowi miało zależeć na ukryciu majątku poprzez przepisanie go na żonę. Tygodnik wymienia tu nieruchomości, które zostały nabyte zgodnie z prawem na wolnym rynku. Zostały one przepisane na żonę obecnego premiera, jednak częściowy podział majątku nastąpił już w 2013 r., dwa lata przed tym, gdy Mateusz Morawiecki wszedł do rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Jak zaznacza Marek Jakóbczyk, przepisywanie majątku na żonę jest praktyką legalną i dopuszczalną.

– Czy jest coś dziwnego czy nielegalnego w przepisaniu majątku na żonę? Z tego co mi wiadomo jest to praktyka jak najbardziej dopuszczalna. Więc „Newsweek” skupia się całkowicie na tym, aby atakować prawą scenę strony politycznej, atakować obóz dobrej zmiany – uważa Marcin Jakóbczyk.

Insynuacje tygodnika mają więc jedynie charakter ataku politycznego – dodał.

– Wszyscy doskonale wiemy, jaka jest aktualnie sytuacja – mamy ogromne wysiłki dyplomatyczne, całą ofensywę dyplomatyczną premiera Morawieckiego, nastąpiło ponadto uszczelnienie systemu podatkowego, więc wydaje mi się, że nieprzypadkowy jest atak właśnie w tym momencie na osobę premiera, jednocześnie od kwestii oświadczenia majątkowego – wskazuje Marek Jakóbczyk.

Dotąd to głównie politycy powiązani z Platformą Obywatelską mają problemy z ukrywaniem majątku, jak chociażby prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. To również za rządów koalicji PO-PSL w Polsce narastał problem dzikiej reprywatyzacji, szczególnie w Warszawie, gdzie prezydentem jest Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Sama gazeta „Newsweek” znana jest z ataków na Kościół czy rząd Prawa i Sprawiedliwości. Atak na premiera Morawieckiego dokonany przez gazetę, która promuje związki homoseksualne, tzw. aborcję czy edukację seksualną w szkołach nie może więc dziwić.

TV Trwam News/RIRM

drukuj