Premier Mateusz Morawiecki odwiedzi polski kontyngent wojskowy na Łotwie

Po południu premier Mateusz Morawiecki uda się z wizytą na Łotwę, gdzie odwiedzi stacjonujący tam polski kontyngent wojskowy; podczas wizyty zaplanowano też spotkanie bilateralne z szefem łotewskiego rządu.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie 1920 roku. Dzień ten został ogłoszony Świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości w Warszawie premier Mateusz Morawiecki uda się na Łotwę, gdzie odwiedzi stacjonujący tam polski kontyngent wojskowy.

– Podczas oficjalnej części wizyty premier Morawiecki wraz z żołnierzami weźmie udział w uroczystościach związanych z obchodami święta Wojska Polskiego – powiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Minister dodał, że podczas części nieoficjalnej wizyty szef polskiego rządu będzie rozmawiał z żołnierzami i oficerami biorącymi udział w misji na Łotwie, w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Michał Dworczyk podkreślił, że dodatkowym wymiarem środowej wizyty na Łotwie jest „podkreślenie bardzo długiej i dobrej polsko-łotewskiej współpracy wojskowej”.

– Ta współpraca datuje się od 1920 rok., kiedy wojsko polskie współdziałając z oddziałami łotewskimi w ramach operacji łatgalskiej wyzwoliło Dyneburg i Łatgalię z rąk bolszewików. Od tamtego czasu, zarówno w 20-leciu międzywojennym jak i współcześnie polsko-łotewska współpraca wojskowa układa się wzorowo – mówił szef KPRM.

Minister poinformował ponadto, że w czasie środowego wyjazdu premiera Morawieckiego odbędzie też spotkanie bilateralne z premierem Łotwy Marisem Kuczinskisem.

– Premierzy omówią najistotniejsze tematy dotyczące zarówno polityki bieżącej, jak również bezpieczeństwa i sytuacji geopolitycznej w regionie – oświadczył Michał Dworczyk.

Dodał, że szefowie rządu będą rozmawiać też o współpracy krajów bałtyckich, która jest „jednym z priorytetów polityki zagranicznej Prawa i Sprawiedliwości”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl