fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Poseł W. Skurkiewicz: Donald Trump bez wątpienia jest wielkim przyjacielem Polski

Do marca ma powstać dokument Pentagonu, który umożliwi utworzenie stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce. To pierwszy najważniejszy krok, teraz będą kolejne – wskazał poseł Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej, podczas czwartkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Wojciech Skurkiewicz ocenił, że wizyta w Stanach Zjednoczonych i spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem to wielki sukces szefa państwa polskiego Andrzeja Dudy, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz polskiej dyplomacji. Dziś jednak okazuje się, że są grupy osób, które to dezawuują i próbują ośmieszyć – dodał.

– Jako Polak i patriota nie godzę się na to. Trzeba ukazywać, jak te kwestie wyglądają naprawdę. Od długiego czasu zabiegamy o to, aby była stała obecność wojsk amerykańskich. Dziś mamy wojska amerykańskie dzięki zaangażowaniu rządu Prawa i Sprawiedliwości. Ta obecność jest w formule rotacyjnej (…), a nam zależy na tym, aby ta obecność była stała (…). Spotkanie w Stanach Zjednoczonych pokazuje jednoznacznie, że Polska jest sprawdzonym, dobrym sojusznikiem dla wojsk amerykańskich. Wielokrotnie podkreślał to Donald Trump i artykułował podczas spotkania w Białym Domu – wskazał wiceminister.

Polityk zwrócił uwagę, iż przed wizytą Andrzeja Dudy w USA szereg dni spędził tam na rozmowach minister Mariusz Błaszczak.

– Szef MON odbył wiele bardzo ważnych spotkań. W Kongresie Stanów Zjednoczonych spotkał się z kongresmenami, którzy byli inicjatorami przyjęcia poprawki do budżetu Pentagonu na najbliższy czas, w związku z którą Pentagon będzie miał środki finansowe na przygotowanie rozbudowanej analizy co do możliwości utworzenia w Polsce bazy NATO (…). Dziś mamy pełną świadomość tego, że do marca ma powstać taki dokument (…). To pierwszy najważniejszy krok, teraz będą kolejne – akcentował gość Radia Maryja.

Po spotkaniu przywódców Polski i USA w mediach pojawiły się informacje, że przygotowanie do utworzenia stałych baz amerykańskich w naszej ojczyźnie miałoby kosztować 2 mld dolarów.

– Kwota, która jest przywoływana, to nie jest kwota, która miałaby być wydana w ciągu miesiąca czy jednego roku. To jest kilkuletni cykl przygotowań do przyjęcia wojsk amerykańskich na terenie Rzeczypospolitej, na terenie bazy, którą – jak zapowiedział prezydent Andrzej Duda – moglibyśmy nazwać: „Fort Trump”. To byłby gest w stosunku do naszego sojusznika i w stosunku do Donalda Trumpa, który bez wątpienia jest wielkim przyjacielem Polski – podkreślił poseł.

Cała rozmowa z Wojciechem Skurkiewiczem dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj