PAP/EPA

[TYLKO U NAS] Dr P. Więckowski: W Madrycie doszło do zmiany koncepcji strategicznej NATO. To historyczny szczyt

Podczas szczytu w Madrycie zmianie uległa koncepcja strategiczna Paktu Północnoatlantyckiego. Uznano bowiem Federację Rosyjską za bezpośrednie zagrożenie dla NATO. Władimir Putin jest szaleńcem, który stracił kontakt z rzeczywistością. Z pewnych źródeł wiemy, że nie słucha on nawet swoich najbliższych doradców. Ważne jest więc, że w Polsce zwiększony zostanie poziom bezpieczeństwa, co zapowiedział prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden – powiedział Paweł Więckowski, historyk z Instytutu Historii Wojskowości Akademii Sztuki Wojennej, w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Diametralna zmiana w podejściu do Rosji, wzmocnienie granic NATO, a co za tym idzie – więcej wojsk, nowoczesnego sprzętu oraz większy budżet na zbrojenie. Do tego dochodzi jeszcze zaproszenie skierowane do Finlandii i Szwecji dot. włączenia ich do Sojuszu i deklaracja długoterminowego wsparcia dla Ukrainy. To główne ustalenia ostatniego szczytu NATO, który odbył się w Madrycie. [czytaj więcej] 

– Jest to historyczny szczyt, podczas którego zmianie uległa koncepcja strategiczna Paktu Północnoatlantyckiego. Uznano bowiem Federację Rosyjską za bezpośrednie zagrożenie dla Sojuszu. Wśród postanowień szczytu znalazły się także m.in. ograniczenie emisji gazów cieplarnianych przez siły zbrojne czy przeznaczenie miliardów euro na innowacje. (…) Ponadto państwa sojusznicze uznały za stosowne wpisanie do koncepcji Chin, których agresywna polityka stanowi wyzwanie dla interesów bezpieczeństwa i wartości NATO – poinformował Paweł Więckowski.

W kontekście wojny na Ukrainie historyk zaznaczył, że nie da się przewidzieć, co zrobi Władimir Putin, ponieważ „ten człowiek jest szaleńcem, który stracił kontakt z rzeczywistością”.

– Z pewnych źródeł wiemy, że Putin nie słucha nawet swoich najbliższych doradców. Zachowuje się tak, jak Adolf Hitler, gdy pod koniec kwietnia 1945 r. wraz z Ewą Braun i swoją kliką był zamknięty w bunkrze pod Berlinem, gdzie rozporządzał papierowymi dywizjami. (…) Putin nie ma papierowych dywizji. Może skoncentrować się na obronie rosyjskiego władztwa w Donbasie. Pytanie, czy postanowi również utrzymać lądowe połączenie między Donbasem a Krymem? To by mu się opłacało, ale potrzebne są siły i środki – wskazał gość Radia Maryja.

Prezydent USA, Joe Biden, zapowiedział wzmocnienie amerykańskiej obecności wojskowej w Europie. Wśród działań, które podejmą Stany Zjednoczone, będzie utworzenie stałej kwatery głównej V Korpusu Armii USA w Polsce. [czytaj więcej] 

– Siły wysokiej gotowości zostaną zwiększone do 300 tys. żołnierzy. Oznacza to zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Wiemy o przesunięciach kolejnych żołnierzy amerykańskich do Polski. (…) Dodatkowy żołnierz NATO, sprzęt wojskowy czy nowe nakłady na innowacje związane z przemysłem zbrojeniowym to wszystko jest na plus dla bezpieczeństwa Polaków – podkreślił.

Cała rozmowa z Pawłem Więckowskim dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl