fot. PAP/Marcin Obara

[TYLKO U NAS] P. Jaki o żądaniach w sprawie mienia bezspadkowego: To jest nieprawdopodobna bezczelność

Dzisiaj rzeczywiście mamy taką sytuację, że są ludzie, którzy chcą, żebyśmy płacili za to, że Niemcy nas napadły. To jest nieprawdopodobna bezczelność. Ja zresztą dzisiaj na konferencji prasowej w Kielcach wezwałem Platformę Obywatelską, aby się zadeklarowała, czy ma zamiar płacić roszczenia za to, że Niemcy nas de facto napadły, czyli tzw. mienie bezspadkowe, czy nie – powiedział wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Wiceminister Patryk Jaki podkreślił, że Polska nie powinna płacić za to, że została przez Niemcy napadnięta.

– Po pierwsze, siła Polski zawsze była budowana przede wszystkim na wartościach chrześcijańskich. Po drugie, była opierana na przywiązaniu do patriotyzmu i na godności, zresztą hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna” to były przecież wartości, z którymi na ustach szły pokolenia Polaków, które walczyły o niepodległość naszej Ojczyzny. Dzisiaj rzeczywiście mamy taką sytuację, że są ludzie, którzy chcą, żebyśmy płacili za to, że Niemcy nas napadły. To jest nieprawdopodobna bezczelność. Ja zresztą dzisiaj na konferencji prasowej w Kielcach wezwałem Platformę Obywatelską, aby się zadeklarowała, czy ma zamiar płacić roszczenia za to, że Niemcy nas de facto napadły, czyli tzw. mienie bezspadkowe, czy nie – stwierdził gość Radia Maryja.

Wiceszef resortu sprawiedliwości zauważył, że to rząd Platformy Obywatelskiej podpisał deklarację z Terezinu z 2009 roku, która jest podstawą pod ustawę 447.

– Rząd Platformy Obywatelskiej po raz pierwszy do wiadomości przyjął, że takie roszczenie za mienie bezspadkowe można płacić. Tak zwaną deklarację z Terezinu z 2009 roku zaakceptowano właśnie przez rząd Platformy Obywatelskiej. Do tej pory od 1989 roku dla wszystkich było to oczywiste, nawet jak rządziła radykalna lewica, że przecież Polska nie będzie płacić za to, że była ofiarą II wojny światowej. Niech Niemcy płacą. Natomiast rząd Platformy Obywatelskiej po raz pierwszy w 2009 roku zerwał tę doktrynę, akceptując tę właśnie deklarację, do której bezpośrednio odnosi się słynna ustawa 447 – mówił polityk.

Sprawa z Niemcami wcale nie jest zamknięta – wskazywał Patryk Jaki.

– Uważam, że Niemcy powinni nam zapłacić, wypłacić nam reparację. Problem polega na tym, że rzeczywiście te tematy dzieją się za późno, bo powinniśmy o tym mówić twardo od razu w 1989 roku. Uważam, że te reparacje wojenne się dalej Polsce od Niemiec absolutnie należą. Pytanie jest obecnie takie, skąd się bierze w Izraelu ta cała nagonka na Polskę. Ona bierze się z tego, że kolejne pokolenia elit III RP od 1989 roku nie potrafiły dbać o wizerunek Polski. Oni budowali wizerunek historyczny Polski w oparciu o tzw. pedagogikę wstydu. Problem polega na tym, że jeżeli my nie potrafiliśmy na świecie zadbać o prawdziwy wizerunek Polaków, to nikt za nas tego nie zrobi – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego można odsłuchać [tutaj].

 

RIRM

drukuj