fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Do polskich firm trafi wsparcie w wysokości 4,5 mld złotych

4,5 miliarda złotych ma w tym roku trafić do polskich firm. Wszystko dzięki Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju, którego głównym celem jest zwiększanie innowacyjności polskiej gospodarki.

Od 10 lat Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wspiera innowacyjne projekty

realizowane przez przedsiębiorców i jednostki naukowe. W ciągu ostatniej dekady polska agencja wykonawcza przyznała różnym beneficjentom wsparcie w wysokości około 50 miliardów złotych.  W tym roku ma do rozdysponowania 4,5 miliarda złotych.

– Posiadamy spore wsparcie udzielane dla medycyny. Na przykład są to projekty związane z bioniczną ręką czy bioniczną trzustką, ale również z ostatnio bardzo potrzebną medycyną spersonalizowaną, polegającą na dobieraniu terapii na podstawie kodów DNA – mówił dr inż. Wojciech Kamieniecki, pełniący obowiązki dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Z funduszy na innowacje korzysta także energetyka.

Uruchomiliśmy program Bloki 200 Plus, który pozwoli połączyć odnawialne źródła energii z tradycyjną energetyką, na której cały czas oparty jest nasz przemysł – wskazał dr inż. Wojciech Kamieniecki.

Spektrum firm, które mogą sięgnąć po te środki, jest praktycznie nieograniczone.

– Jedynym wyróżnikiem, którym muszą cechować się beneficjenci, jest innowacyjność, czyli bardzo duży komponent badawczy – podkreślił p.o. dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

 

 

TV Trwam News/RIRM

 

 

drukuj