fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] O. dr T. Rydzyk CSsR: Zapamiętajmy, przed wojną było w Polsce 35 milinów obywateli. Po wojnie w nowych granicach 24 miliony. Miliony zostały zamordowane, a wielu zostało za granicami wschodu i zachodu

Zapamiętajmy, przed wojną było w Polsce 35 milinów obywateli. Po wojnie w nowych granicach 24 miliony. Miliony zostały zamordowane, a wielu zostało za granicami wschodu i zachodu. Obyśmy o tym pamiętali. Oby nas to czegoś nauczyło. Obyśmy byli jak „Inka”, która napisała przed egzekucją w grypsie: „Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba” – powiedział o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja, podczas uroczystości otwarcia Narodowego Parku Pamięci „Zachowali się jak trzeba” w Toruniu.

Ojciec dr Tadeusz Rydzyk CSsR zwrócił uwagę, że dzieło Narodowego Parku Pamięci nie powstałoby bez wspólnego działania wielu osób i środowisk.

– Niczego by nie było bez działania wspólnego. Wszyscy razem to robimy, dziękuje za wszystkie natchnienia. Zobaczcie, jak wszyscy razem tu pięknie wyglądają chociażby żołnierze przy tych białoczerwonych kolumnach. Rozpoczęliśmy w 1998 roku i muszę powiedzieć, że taką wielką zachętę dał ksiądz biskup Antoni Pacyfik Dydycz, który chciał tu dzisiaj być. Wówczas też rozpoczął z nami współpracę ksiądz profesor, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Paweł Rytel-Andrianik. Dziękuję mu za tę współpracę – mówił dyrektor Radia Maryja.

Podczas straszliwej wojny zginęło niemal 6 milionów obywateli Polski: chrześcijan i wyznawców religii mojżeszowej. Prawie po połowie z tych 6 milionów. Było to masowe ludobójstwo

– Na każde tysiąc obywateli zamordowano 220 osób, a więc więcej niż co piąty obywatel Polski zginął. Polacy byli mordowani dlatego, gdyż od początku sprzeciwili się imperializmowi narodowosocjalistycznemu Niemiec jak i komunistycznej Rosji. W masowych mordach, również w radzieckich łagrach, wywózkach na Sybir i do Kazachstanu ginęły setki tysięcy Polaków. To dlatego na wiosnę 1940 roku zamordowani zostali przez Sowietów między innymi w Katyniu. Zginęło 15 tysięcy oficerów i 7 tysięcy aresztowanych wówczas cywilów – powiedział o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Dlatego Niemcy mordowali również polskich księży – kontynuował założyciel Radia Maryja i TV Trwam.

– W czasie wojny zginęło ich prawie 3 tysiące. To 20 procent przedwojennego duchowieństwa, ale także mordowano profesorów, nauczycieli i urzędników. Nie możemy zapomnieć o ludobójczej polityce, którą prowadzili nacjonaliści ukraińscy. Z ich rąk na polskich Kresach Wschodnich zostało zamordowanych w bestialski sposób wiele tysięcy Polaków. Mordów na Polakach również dopuszczali się nacjonaliści litewscy. Liczy się, że zamordowali 25 tysięcy osób – akcentował redemptorysta.

Te mordy na broniących wolności i godności naszych rodakach nie skończyły się z chwilą zakończenia II wojny światowej – mówił.

– Było ich jeszcze wiele skrytych, do których wpisuje się niewyjaśniona katastrofa smoleńska z 10 kwietnia 2010 roku, w której zginęło 96 osób wybitnej elity polskiej, wspaniałych synów i córek naszej ojczyzny na czele z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej panem prezydentem profesorem Lechem Kaczyńskim z małżonką i byłym prezydentem na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim. Zapamiętajmy, przed wojną było w Polsce 35 milinów obywateli. Po wojnie w nowych granicach 24 miliony. Miliony zostały zamordowane, a wielu zostało za granicami wschodu i zachodu. Obyśmy o tym pamiętali. Oby nas to czegoś nauczyło. Obyśmy byli jak „Inka”, która napisała przed egzekucją w grypsie „jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”. Niech ta postawa milionów rodaków, których nazwiska nie są nigdzie umieszczone, bohaterów z II wojny światowej, bohaterów powstającej 10 milionowej Solidarności w sierpniu 1980 roku, Powstańców Warszawskich, świętego Maksymiliana Marii Kolbego, bohaterów Cudu nad Wisła z 1920 i wielu na przestrzeni naszej historii, którzy zachowali się jak trzeba, bo kochali Pana Boga, Ojczyznę i ludzi niech będzie dla nas zachętą i zobowiązaniem, byśmy w naszych czasach niezależnie od światowych wiatrów politycznych, ideologicznych i różnych interesów zachowali się jak trzeba, bo tego uczy nas Chrystus, na którym Ojczyzna nasza została zbudowana. Zachowajmy się jak trzeba, bo jesteśmy Polakami – podsumował o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

radiomaryja.pl

drukuj