fot. PAP/Lech Muszyński

[TYLKO U NAS] o. D. Piątkowiak SVD o Przystanku Jezus: Ewangelizacja zawsze jest dziełem zarówno zwykłym, jak i niezwykłym. Kościół, który nie ewangelizuje, nie jest Kościołem

Ewangelizacja zawsze jest dziełem zwykłym i niezwykłym. Zwykłym dlatego, że jest sercem Kościoła, a Kościół, który nie ewangelizuje, nie jest Kościołem (…). Nasze tegoroczne hasło jest krótkie i bardzo proste: „Wszyscy jesteśmy braćmi”. To hasło, które towarzyszy nam i chcemy się na nim skupić, promując braterstwo, czyli jedność, otwartość na drugiego człowieka, pokazując, że szacunek do siebie jest niezmiernie ważny. Przy naszym krzyżu przystankowym będą prowadzone otwarte spotkania dyskusyjne, gdzie będzie można przyjść i porozmawiać. Zaproponowaliśmy tematykę z różnych obszarów, począwszy od moralności chrześcijańskiej aż do tematyki trudnej od zranień spowodowanych przez różne sytuacje w relacjach z ludźmi Kościoła – mówił ojciec Damian Piątkowiak SVD, współorganizator Przystanku Jezus, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Wakacje to czas wielu festiwali, które przyciągają ludzi młodych. Również Kościół wychodzi na spotkanie młodzieży, dając młodym okazje nie tylko do poznania Boga, ale i drugiego człowieka. 1 sierpnia rozpoczęła się już 22. edycja Przystanku Jezus.

Od 1 sierpnia zjeżdżamy się do Czaplinka, bo już rozpoczęliśmy Przystanek Jezus, ale jeszcze ewangelizatorzy z różnych stron Polski do nas docierają. Można powiedzieć, że większość jest już na miejscu i od poniedziałku działamy. Całość rozpoczęliśmy o godzinie 15.00 zawiązaniem wspólnoty, przywitaniem przez gospodarzy miejsca. Następnie o godz. 16.00 odbyła się Msza św. Przewodniczył jej ksiądz biskup koszalińsko-kołobrzeski, Edward Dajczak, który od lat jest związany z Przystankiem Jezus – powiedział o. Damian Piątkowiak SVD.

Przystanek Jezus to ogólnopolska inicjatywa ewangelizacyjna skierowana do ludzi młodych. Wydarzenie organizowane jest w czasie trwania festiwalu Pol’and’Rock. Celem wydarzenia jest ukazanie Jezusa Zmartwychwstałego i Jego miłości do człowieka, ale i pokazanie miłości bliźniego.

Myślę, że ewangelizacja zawsze jest dziełem zwykłym i niezwykłym. Zwykłym dlatego, że jest sercem Kościoła, a Kościół, który nie ewangelizuje, nie jest Kościołem. Jesteśmy więc w sercu Kościoła, a z drugiej strony czujemy, że miejsce i czas jest jak zawsze specyficzny. Festiwal Pol’and’Rock i wszystkie tego typu imprezy to czas, na który przyjeżdżają młodzi ludzie z różnymi planami, intencjami, najmniej pewnie z tą intencją, by szukać tam Pana Boga –  ale, jak to właśnie ksiądz biskup Edward Dajczak i kapłani z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odkryli, gdy na ich terenie powstawał Woodstock – nie może wśród oferty, która tam jest dla młodych przygotowywana, zabraknąć Jezusa i Dobrej Nowiny. To dlatego od lat Przystanek Jezus jest obecny na tym festiwalu i próbujemy robić to, co potrafimy, czyli dzielić się świadectwem życia, tego, jak Jezus dotknął nas i naszego życia – wskazał współorganizator wydarzenia.

Ojciec Damian Piątkowiak SVD przedstawił, jak wygląda plan całego spotkania. Program z roku na rok jest bardzo podobny. Pierwsze dni to czas rekolekcji dla ewangelizatorów, następne dni to spotkania z młodymi.

Przystanek Jezus od wielu lat ma bardzo podobny program w tym sensie, że pierwsze trzy dni to zawsze czas dbania o naszą formację, czyli czas rekolekcji ewangelizatorów, czas, w którym sami próbujemy odnowić swojego ducha, a później dopiero wyjść do innych, by spotkać się z nimi i głosić im to, co sami przeżywamy. W tym roku również mamy najpierw rekolekcje, głosi je dla nas ksiądz Michał Olszewski, sercanin. Te trzy dni to też czas warsztatów ewangelizacyjnych, kiedy obok rozmodlenia, zasłuchania w Słowo Boże, możemy bardziej szkolić technikę ewangelizacji. Chcemy uczyć się, jak skutecznie mówić o Bogu. Od czwartku, kiedy rozpoczyna się Pol’and’Rock, wychodzimy na pole, by ewangelizować, aby być tam obecnymi. Oczywiście każdego dnia jest Msza św., modlimy się Liturgią Godzin: jest Jutrznia, Nieszpory, jest czas adoracji. Z jednej strony jest głoszenie, a z drugiej trwanie przy Jezusie, by czerpać od Niego nieustannie siłę i moc – opowiedział gość „Aktualności dnia”.

„Wszyscy jesteśmy braćmi” to hasło tegorocznego Przystanku Jezus. Hasło ma na celu promowanie braterstwa i otwartości na drugiego człowieka, przy tym samym okazując mu szacunek.

– Nasze tegoroczne hasło jest krótkie i bardzo proste: „Wszyscy jesteśmy braćmi”. To hasło, które towarzyszy nam i chcemy się na nim skupić, promując braterstwo, czyli jedność, otwartość na drugiego człowieka, pokazując, że szacunek do siebie jest niezmiernie ważny. Przy naszym krzyżu przystankowym będą prowadzone otwarte spotkania dyskusyjne, gdzie będzie można przyjść i porozmawiać. Zaproponowaliśmy tematykę z różnych obszarów, począwszy od moralności chrześcijańskiej aż do tematyki trudnej od zranień spowodowanych przez różne sytuacje w relacjach z ludźmi Kościoła. Będziemy mieć w naszych namiotach psychologów, którzy będą służyli poradą, będą chcieli podpowiedzieć, poradzić tym, którzy mają jakieś w tym względzie trudne doświadczenia – wytłumaczył o. Damian Piątkowiak SVD.

Adopcja ewangelizatora to dzieło, które ma na celu modlitwę, post za jednego konkretnego człowieka. Do akcji można włączyć się również polecając całe dzieło Bogu.

Prowadzimy dzieło adopcji ewangelizatora. Ludzie, którzy mają ochotę, zgłaszają się na e-mail [email protected] Zgłaszają swoją gotowość przyjęcia duchowej adopcji jednego z ewangelizatorów. Tym, którzy się zgłaszają, wysyłamy imię ewangelizatora, za którego konkretna osoba podejmuje dzieło modlitwy, postu, tego, co uważa za słuszne i może zrobić. Każdy z nas może po prostu modlić się za to dzieło, oddając Panu Bogu nas oraz tych, których spotkamy na Pol’and’Rockowym polu. To jest to największe dzieło, którym można nas wesprzeć – zachęcił współorganizator Przystanku Jezus.

Całą rozmowę z o. Damianem Piątkowiakiem SVD można odsłuchać [tutaj].

 radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl