fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Min. Z. Ziobro: Chciałbym wyrazić słowa solidarności z Ojcem Dyrektorem i całą Rodziną Radia Maryja. Wszyscy jesteśmy z Państwem, bo to, co się dzieje, jest szykanowaniem, które nie mieści się w głowie

W sposób oczywisty i jasny widać, że jest to naciągana sprawa. Instrumentalnie oraz bezpodstawnie próbuje się angażować sądy karne, by prześladować Fundację i osoby, które w wielu środowiskach są szanowane i cenione. Te działania są podejmowane właśnie po to, by je piętnować, atakować, niszczyć i pokazywać, że są stawiane pod pręgierzem oskarżeń karnych – powiedział Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny, podczas audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

29 kwietnia odbyło się kolejne posiedzenie w sprawie karnej dotyczącej zarzutów ze strony Stowarzyszenia Watchdog pod adresem zarządu Fundacji „Lux Veritatis”. Sprawa dotyczy rzekomego nieudostępnienia informacji o wydatkowaniu środków publicznych za okres 2008-2016. Fundacja „Lux Veritatis” tłumaczy, że wszelkie informacje zostały udostępnione w granicach polskiego prawa. Nie jest to jednak jedyna taka sprawa w Polsce. W ostatnim czasie coraz częściej dochodzi do stosowania presji, a wręcz prób nękania różnych fundacji i stowarzyszeń przez organizacje pozarządowe, które pod pretekstem badania wydatkowania środków publicznych realizują swoje ukryte cele.

– Mamy do czynienia ze zjawiskiem, w którym organizacje, często finansowane ze źródeł zewnętrznych poza Polską, realizują zadania wyznaczone im przez sponsorów, którzy dają finansową gwarancję funkcjonowania tych podmiotów – wyjaśnił min. Zbigniew Ziobro.

Prokurator Generalny poinformował, że jakiś czas temu Solidarna Polska podjęła działania, które pozwoliłyby uporządkować sprawę finansowania organizacji pozarządowych przez zagranicznych sponsorów.

– Solidarna Polska złożyła projekt ustawy, który czyniłby w pełni jawnym i transparentnym zasady finansowania tych podmiotów. Kiedy państwo polskie finansuje jakieś organizacje, to wszystkie informacje są jawne. Natomiast wtedy, gdy mamy do czynienia z finansowaniem zewnętrznym, często trudno sprawdzić kto jest rzeczywistym zleceniodawcą późniejszej aktywności tych instytucji (…). Będziemy przekonywać naszych przyjaciół z Prawa i Sprawiedliwości i Porozumienia, by rząd uczynił transparentną zasadą działalność wszelkich organizacji, szczególnie w kwestii finansowania  – poinformował gość audycji „Aktualności dnia”.

Niezrozumienie budzi fakt, że organizacje, które są finansowane przez fundatorów spoza kraju, kontrolują fundacje działające zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem.

– Problem polega na tym, że często te podmioty wykazują nadaktywność wyrażającą się w przekraczaniu granic prawa, które zakreśla ustawa o dostępie do informacji publicznych (…). Często te ustawowe ramy są przekraczane, a klasycznym przykładem jest doświadczenie Fundacji „Lux Veritatis”, która stała się przedmiotem nękania ze strony Stowarzyszenia Watchdog Polska. Trudno nazwać to inaczej, biorąc pod uwagę to, co się dzieje na etapie postępowania karnego. Jako Prokurator Generalny mam ogląd tej sprawy i mogę powiedzieć, że skierowanie oskarżeń wobec przedstawicieli Fundacji bez żadnego aktu oskarżenia jest skrajnym nadużyciem prawa – ocenił minister sprawiedliwości.

Według Prokuratora Generalnego należy zająć się tą sprawą i sprawdzić, czy działania Stowarzyszenia Watchdog są tylko nadużyciem prawa, czy wręcz działaniem sprzecznym z obowiązującymi przepisami.

– Kilka podmiotów skierowało do Trybunału Konstytucyjnego wnioski o to, aby TK rozpoznał sprawy, czy nie mamy tutaj do czynienia z deliktem konstytucyjnym, który sprawia, że obowiązujący przepis ustawy karnej daje podstawy do nadużyć. Ofiarą takich nadużyć pada m.in. Fundacja „Lux Veritatis” i osoby nią zarządzające – wskazał gość audycji „Aktualności dnia”.

Min. Zbigniew Ziobro zauważył, że Fundacja udzieliła w pewnym stopniu informacji, których domagał się Watchdog. Jednak w związku z tym, że nie przekazała wszystkich danych, toczyło się postępowanie administracyjne, po czym stwierdzono przewlekłość w zakresie udzielania informacji.

– Jednak przewlekłość w zakresie udzielania informacji nie może być traktowana jako zdarzenie, które wyczerpuje jakiekolwiek znamiona określone w ustawie karnej, gdyż takie przewlekłości są na porządku dziennym. Na dalszym etapie Fundacja podjęła działania, które wskazał sąd administracyjny, wydała decyzje, do której nie ustosunkował się Watchdog Polska. Sprawa ponownie toczyła się przed sądem administracyjnym i teraz jesteśmy na etapie toczącego się sporu o dostęp do tych informacji. Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał rację  Fundacji „Lux Veritatis”. I właśnie ten wyrok jest przedmiotem zaskarżania ze strony podmiotu, jakim jest Watchdog Polska – poinformował Prokurator Generalny.

Minister sprawiedliwości ocenił, że „absurdem jest stawianie zarzutów natury karnej Fundacji, jeżeli obecnie toczy się postępowanie, które nie jest ostatecznie rozstrzygnięte, co do dostępu do tych informacji”.

– Jesteśmy na etapie postępowania, kiedy to sąd administracyjny i wojewódzki przyznaje rację Fundacji. Dlatego prokuratorzy konsekwentnie odmawiali prowadzenia postępowania, wykazując, że postępowanie nie ma żadnych przesłanek, które uzasadniałyby prowadzenie postępowania, a co dopiero stawiania zarzutów osobom kierującym Fundacją. Niestety te decyzje zostały zakwestionowane przed sądem, który kontestował stanowisko prokuratury w tym zakresie (…) Przyznanie przez sąd Stowarzyszeniu Watchdog prawa do formułowania subsydiarnego aktu oskarżenia jest kolejnym nadużyciem, które w tej sprawie widzimy – powiedział gość audycji.

Polityk podkreślił, że Fundacja nie złamała prawa karnego, dlatego nie ma żadnych podstaw, by w sprawę były zaangażowane sądy karne.

– W ogóle nie dochodzi tutaj do zdarzenia, które byłoby złamaniem prawa karnego, nawet podejrzeniem złamania prawa karnego przez osoby zarządzające Fundacją „Lux Veritatis”. W tej sprawie cały czas toczy się postępowanie przed sądem administracyjnym. Nie ma tutaj mowy o żadnym przestępstwie i podejrzeniu przestępstwa. W sposób oczywisty i jasny widać, że jest to naciągana sprawa i w sposób instrumentalny oraz bezpodstawny próbuje się angażować sądy karne, by prześladować Fundację i osoby, które  są w wielu środowiskach szanowane i cenione. Te działania są podejmowane właśnie po to, by je piętnować, atakować, niszczyć i pokazywać, że są stawiane pod pręgierzem oskarżeń karnych – wyjaśnił min. Zbigniew Ziobro.

W oskarżeniu zamieszczono żądanie zabezpieczenia sprzętu Fundacji, co uniemożliwiłoby jej działalność na kilka miesięcy.

– Jest to kolejny dowód i ujawnienie intencji, o co tym osobom chodzi. Tutaj nie chodzi o sprawiedliwość i prawo, lecz o nękanie i inwigilacje. To są metody wzięte rodem z reżimu Łukaszenki. Nie do pomyślenia jest to, że ktoś ma odwagę formułować takie wnioski – ocenił Prokurator Generalny.

Minister sprawiedliwości wyraził swoją solidarność z osobami zarządzającymi Fundacją „Lux Veritatis”, podkreślając, że toczący się spór oraz jego przebieg nigdy nie powinien mieć miejsca.

– Chciałbym wyrazić słowa solidarności z Ojcem Dyrektorem i całą Rodziną Radia Maryja. Wszyscy jesteśmy z Państwem, bo to, co się dzieje, jest szykanowaniem, które nie mieści się w głowie – zapewnił gość audycji.

Rozmowa z Prokuratorem Generalnym z „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl