fot. PAP/Marcin Obara

Z. Ziobro: spotkanie z szefami klubów i kół dotyczyło zmiany ustawy o ochronie zdrowia psychicznego

Spotkanie z szefami klubów i kół parlamentarnych dotyczyło m.in. noweli ustawy o ochronie zdrowia psychicznego oraz kodeksu karnego; opozycja postulowała szereg zmian uznając, że obecny system jest niewystarczający – powiedział w piątek po zakończeniu spotkania szef Ministerstwa Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

W Sejmie po godz. 15.30 rozpoczęło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych. Tematem rozmów były propozycje zmian legislacyjnych przygotowanych w resortach zdrowia i sprawiedliwości po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

„Postulaty wybitnych polskich lekarzy psychiatrów (…) spowodowały, ze ministerstwo wyszło inicjatywą zmiany ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, podobnie jak zmian w zakresie kodeksu karnego (…) właśnie o tym, między innymi, rozmawialiśmy” – powiedział Zbigniew Ziobro dziennikarzom w Sejmie po zakończeniu spotkania.

Dodał, że obecni na spotkaniu przedstawiciele opozycji postulowali szereg zmian w obecnych przepisach „uznając, że dzisiejszy system jest niewystarczający”.

Zdaniem Zbigniewa Ziobry, po piątkowych ustaleniach, dalsze prace nad zmianami w prawie powinny toczyć się „na poziomie eksperckim”. Według niego, kluczowe będzie „znalezienie równowagi między skutecznością działania państwa wobec potencjalnie niebezpiecznych sprawców, a gwarancjami obywatelskimi”.

PAP/RIRM

drukuj