[TYLKO U NAS] Min. W. Kolarski: 11 listopada powinniśmy zapomnieć o tym, co nas dzieli

W dniu odzyskania przez Polskę niepodległości wszyscy powinniśmy zapomnieć o tym, co nas dzieli. Tego dnia powinniśmy być razem – powiedział w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja minister Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Rozpoczął się „Tydzień Niepodległości”. Jak wskazał polityk, są to „ostatnie dni, które dzielą nas od 11 listopada – rocznicy wielkiego jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości”.

– Mamy rok niepodległości. Cały 2018 r. jest pełen wydarzeń, które wiążą się ze wspominaniem i kultywowaniem pamięci o naszej historii, o tym, co wydarzyło się w ciągu ostatniego wieku w naszej historii, ale też to jest czas, w którym mamy refleksję o całej naszej historii. (…) Równie ważne, jak wydarzenia rangi państwowej, które mają miejsce w stolicy, odbywają się (inicjatywy – red.) w dziesiątkach, setkach czy tysiącach miejsc w Polsce i tak też będzie to wyglądać 11 listopada – powiedział podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Podczas Święta Niepodległości „o godz. 12.00 wszyscy zostali zaproszeni przez pana prezydenta do odśpiewania hymnu narodowego, który łączy nas wszystkich” [czytaj więcej].

 – Żebyśmy razem tam, gdzie żyjemy, mieszkamy – w naszych miastach i wsiach oraz na pl. Piłsudskiego przed rozpoczęciem uroczystej ceremonii zmiany warty – razem zaśpiewać „Jeszcze Polska nie zginęła” – zaznaczył Wojciech Kolarski.

Minister podkreślił, że dzień odzyskania przez Polskę niepodległości „jest takim dniem, w którym wszyscy powinniśmy zapomnieć o tym, co nas dzieli, o sporach, o konfliktach, które nieraz są czymś naturalnym, są w każdym demokratycznym społeczeństwie”.

– Tego dnia powinniśmy być razem, a symbolami tej jedności są nasze narodowe barwy, biało-czerwone flagi i hymn, który razem możemy zaśpiewać. Mogę powtórzyć tylko apel prezydenta. (…) Niech wszyscy, którzy tworzą lokalne wspólnoty, wspólnoty sołeckie, wspólnoty mieszkańców wsi, miasteczek i miast, niech każdy wywiesi biało-czerwoną flagę. Niech Polska będzie biało-czerwona – zaapelował gość Radia Maryja.

Cała rozmowa z ministrem Wojciechem Kolarskim dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj