fot. MGMiŻŚ

[TYLKO U NAS] Min. M. Gróbarczyk: Strona rosyjska używa różnych sposobów, aby zablokować przekop Mierzei Wiślanej

Absolutnie nie można lekceważyć oddziaływania Rosji, bo przecież wiemy, że strona rosyjska zrobi wszystko, aby w dalszym ciągu Zalew Wiślany pozostał pod jej jurysdykcją. To zagrożenie cały czas jest, ale krok po kroku idziemy do przodu. Dzisiaj termin jest niezagrożony, jesienią rozpoczynamy budowę, w 2022 roku chcemy ją zakończyć – wskazał Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na pierwszy etap prac przy przekopie Mierzei Wiślanej złożyła belgijska spółka N.V.  Besix SA ze spółkami NDI SA oraz NDI sp. z o.o. Cena za wykonanie prac wynosi 992 mln 270 tys. 523 zł – poinformowali w poniedziałek przedstawiciele Urzędu Morskiego w Gdyni. [czytaj więcej]

– Oczywiście to nie kończy procesu, ponieważ przed nami podpisanie umowy, czyli rzecz najważniejsza. Tutaj mamy nadzieję, że jeśli nie będzie roszczeń pozostałych oferentów czy ewentualnych odwołań sądowych, to jesteśmy w stanie to podpisać w kilkutygodniowym trybie. Jesienny termin robót, który przyjęliśmy, jest właśnie opatrzony tą ewentualną zwłoką, która może nastąpić ze strony pozostałych oferentów – mówił minister Marek Gróbarczyk.

Szef resortu zwrócił uwagę, iż strona rosyjska używa różnych sposobów, aby zablokować tę inwestycję.

– Jej monity kierowane są również do Brukseli. Wielokrotnie prowadziliśmy negocjacje z Komisja Europejską, mieliśmy pewien element tego rosyjskiego oddziaływania. Myślę, że jesteśmy już na takim etapie, że jakoś odchodzi nam to zagrożenie do historii, aczkolwiek cały czas jest. Absolutnie nie można lekceważyć tego oddziaływania, bo przecież wiemy, że strona rosyjska zrobi wszystko, aby w dalszym ciągu Zalew Wiślany pozostał pod jurysdykcją rosyjską, gdyż jedyny dostęp do tego akwenu biegnie przez Federację Rosyjską. To zagrożenie cały czas jest, ale krok po kroku idziemy do przodu. Dzisiaj termin jest niezagrożony, jesienią rozpoczynamy budowę, w 2022 roku chcemy ją zakończyć – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z ministrem Markiem Gróbarczykiem dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl