fot. PAP/Mateusz Marek

[TYLKO U NAS] Min. J. K. Ardanowski o powołaniu Funduszu KOWR Ventures: To rozwiązanie ma pomóc w finansowaniu polskich pomysłów, patentów i wynalazków

W Polsce powstanie fundusz wspierający innowacje w rolnictwie – KOWR Ventures. W jego skład wejdą: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz spółka zależna od Giełdy Papierów Wartościowych – GPW Ventures, które podpisały list intencyjny w tej sprawie. Jest to rozwiązanie, które ma pomóc w finansowaniu różnych pomysłów, patentów, wynalazków zarówno naukowców, jak również ludzi często obdarzonych ogromnym talentem – mówił w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Fundusz połączy wizje polskich naukowców i przedsiębiorców z sektora rolniczego z rynkami kapitałowymi.

Celem projektu jest rozwój rolnictwa, przemysłu rolno-spożywczego oraz obszarów wiejskich w Polsce za pomocą innowacyjnych rozwiązań – wyjaśnił w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

– Jest to rozwiązanie, które ma pomóc w finansowaniu różnych pomysłów, patentów, wynalazków zarówno naukowców, jak również ludzi często obdarzonych ogromnym talentem. (…) Żeby nikogo nie odtrącić, bo trzeba zakładać, że mogą to być rozwiązania bardzo dobre, przydatne polskiemu rolnictwu – czy dotyczące nowych maszyn, technologii, czy też hodowli bądź wykorzystania surowców rolniczych do różnych celów, innych niż tylko żywność – tworzymy miedzy GPW a KOWR porozumienie i pewną spółkę, która będzie analizowała tych wszystkich, którzy zwrócą się ze swoimi pomysłami, będzie próbowała wstępnie ocenić, wyselekcjonować, czy to są rzeczy realne (…). Te, które będą nosiły charakter rzeczy nowoczesnych, innowacyjnych, które mogą być w przyszłości bardzo potrzebne, dostaną dofinansowanie – tłumaczył Jan Krzysztof Ardanowski.     

W ocenie szefa resortu rolnictwa i rozwoju wsi polskie rolnictwo ma duży potencjał do rozwoju.

– To jest potencjał w części niewykorzystany, chociaż zmiany idą ku dobremu. Nasz eksport, zwiększanie produkcji, ale również to, że to rolnictwo jest mniej przemysłowe, mniej skażone, to jest samo w sobie wartością – zaznaczył.

Minister wymienił też wyzwania, przed jakimi stoją dziś polscy rolnicy.

– Będziemy musieli zredukować – i uważam to za słuszne – część nawożenia, nawozów sztucznych, środków ochrony roślin, ale musimy zadbać o to, żeby te rośliny były zdrowe, żeby dawały dobre plony. Jest potrzebna hodowla, jest potrzebne wzmocnienie tych roślin. Kolejna sprawa – brakuje ludzi do pracy. W tym roku wprowadziliśmy wszelkie ułatwienia, żeby pracownicy z zagranicy, głównie z Ukrainy, mogli do rolnictwa przyjeżdżać bezproblemowo, możliwość pracy od pierwszego dnia nawet w czasie kwarantanny dla tych pracowników, testy opłacane przez państwo. To są rozwiązania bardzo korzystne, ale jednocześnie widać wyraźnie, że tych ludzi do zbioru owoców miękkich; truskawek, malin i innych roślin, które wymagają pracy ręcznej, brakuje coraz bardziej – podkreślił rozmówca Radia Maryja.     

W tym roku KOWR planuje przeznaczyć na fundusz wspierający rolnictwo 25 mln zł. W przyszłości kwota ma być podwojona.

– W tym roku przeznaczamy na to 25 mln złotych. Myślę, że do końca roku to wystarczy. Chodzi o to, żeby przetestować, spróbować w ogóle, jakie będzie zainteresowanie. W kolejnych latach przewiduję, że to będzie 50 mln zł rocznie. Jeżeli trzeba będzie więcej, jeżeli będzie więcej pomysłodawców, ludzi genialnych, którzy chcieliby swoje pomysły realizować, to i tych środków możemy więcej przeznaczyć – zapewnił Jan Krzysztof Ardanowski.

GPW Ventures zostało założone w lutym 2019 r. przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Działa jako fundusz funduszy, który lokuje środki, powierzone mu przez inwestorów, na zasadach rynkowych w funduszach VC.

radiomaryja.pl

drukuj