[TYLKO U NAS] Min. J. Dziedziczak o wyborach na Ukrainie: Dotychczasowy prezydent został zmiażdżony

Dotychczasowy prezydent został, mówiąc wprost, zmiażdżony, jego wynik jest dramatycznie słaby. To oznacza, iż Ukraińcy głosowali w dużej mierze przeciwko temu, co działo się w ostatnich latach na Ukrainie – powiedział poseł Jan Dziedziczak, były wiceminister spraw zagranicznych, we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Poseł Jan Dziedziczak wskazał, że ustępujący prezydent poniósł bardzo wyraźną porażkę.

– Na pewno oznacza to to, że dotychczasowy prezydent został, mówiąc wprost, zmiażdżony, jego wynik jest dramatycznie słaby. To oznacza, iż Ukraińcy głosowali w dużej mierze przeciwko temu, co działo się w ostatnich latach na Ukrainie. Pytanie jest takie, ile głosów prezydent-elekt zdobył ze względu na swoje umiejętności. To jest aktor, komik i osoba bardzo ściśle powiązana ze środowiskiem oligarchów, ale to na Ukrainie nie jest nic nowego – mówił parlamentarzysta.

Pamiętajmy, że ustępujący prezydent sam był oligarchą – podkreślił gość Radia Maryja.

– To jest pewien dramat tego kraju, bo tam w zasadzie cały establishment polityczny jest związany ze światem oligarchów, skorumpowany, myśli i zabiega tylko i wyłącznie o interesy swoje i swojej grupy. To jest sytuacja diametralnie inna niż w Polsce. Powinno nas cieszyć na pewno to, że te wybory zostały uznane przez wszystkie znaczące siły polityczne na Ukrainie. Poza obwodem lwowskim na tak naprawdę całej Ukrainie zwyciężył znacznie prezydent-elekt, więc nie mamy tutaj tego rozdarcia – stwierdził były wiceminister spraw zagranicznych.

Ustępujący prezydent Petro Poroszenko był widocznym zwolennikiem ideologii OUN i UPA.

– Prezydent Poroszenko był człowiekiem budującym tożsamość odrodzonej po Majdanie Ukrainy na ponurych barwach czarno-czerwonych, ideologii UPA. Oni oczywiście przedstawiali to jako ideologię skierowaną przeciwko Rosji, ale prawda jest taka, że Stepan Bandera i UPA dokonały strasznych zbrodni ludobójstwa na narodzie polskim. Budowanie tożsamości państwa, które jeszcze ciągle szuka swoje miejsca, na tego typu narracji prędzej czy później obróci się przeciwko nim. Prezydent Poroszenko rozpoczął niestety budowę etosu całego kraju na tych krwawych fundamentach – oznajmił gość „Aktualności dnia”.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem posła Jana Dziedziczaka mogą Państwo odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj