fot. szczecin.uw.gov.pl

[TYLKO U NAS] Mec. Z. Bogucki: Od wielu tygodni przygotowywaliśmy się do tragicznego i barbarzyńskiego najazdu Rosji na Ukrainę, aczkolwiek do samego końca wszyscy mieliśmy nadzieję, że zbrodniarz z Kremla tego nie zrobi

Od wielu tygodni przygotowywaliśmy się do tragicznego i barbarzyńskiego najazdu Rosji na Ukrainę. Najbardziej tragiczny scenariusz, który teraz jest realizowany, również był brany pod uwagę, aczkolwiek do samego końca wszyscy mieliśmy nadzieję, że zbrodniarz z Kremla tego nie zrobi. Władimir Putin w swoim szaleństwie i amoku dokonał barbarzyńskiej napaści (…). Już wcześniej ustaliliśmy, do których miejsc będą trafiać uchodźcy, gdzie znajdą dach nad głową, wyżywienie i zakwaterowanie. Choć nasze województwo jest najdalej od granicy polsko-ukraińskiej, to mamy przygotowaną naprawdę dużą bazę miejsc, która jest cały czas powiększana (…) Na tę chwilę mamy ponad 360 uchodźców. Głównie są to kobiety z dziećmi i osoby starsze, które trafiły do samorządów na skutek poleceń wojewody, gdzie została im udzielona pomoc – powiedział mec. Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski, w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Do Polski nieustannie przybywają kolejni uchodźcy wojenni z Ukrainy. Pomoc jest im udzielana w każdym zakątku naszego kraju, również w województwie zachodniopomorskim.

– Od wielu tygodni przygotowywaliśmy się do tragicznego i barbarzyńskiego najazdu Rosji na Ukrainę. Najbardziej tragiczny scenariusz, który teraz jest realizowany, również był brany pod uwagę, aczkolwiek do samego końca wszyscy mieliśmy nadzieję, że zbrodniarz z Kremla tego nie zrobi. Władimir Putin w swoim szaleństwie i amoku dokonał barbarzyńskiej napaści (…). Już wcześniej ustaliliśmy, do których miejsc będą trafiać uchodźcy, gdzie znajdą dach nad głową, wyżywienie i zakwaterowanie. Choć nasze województwo jest najdalej od granicy polsko-ukraińskiej, to mamy przygotowaną naprawdę dużą bazę miejsc, która jest cały czas powiększana – mówił mec. Zbigniew Bogucki.

W województwie zachodniopomorskim od kilku lat żyje grupa Ukraińców, którzy przybyli do naszego kraju w poszukiwaniu lepszego jutra.

– W naszym województwie obecna jest całkiem spora mniejszość ukraińska (…). Dość powiedzieć, że w województwie zachodniopomorskim jest prawie 31 tysięcy osób obywatelstwa ukraińskiego, które odprowadzają składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czyli legalnie pracują – oznajmił wojewoda zachodniopomorski.

Do województwa zachodniopomorskiego trafiło już blisko 400 uchodźców z Ukrainy.

– Na tę chwilę mamy ponad 360 uchodźców. Głównie są to kobiety z dziećmi i osoby starsze, które trafiły do samorządów na skutek poleceń wojewody, gdzie została im udzielona pomoc (…). W Szczecinie, tak jak innych miastach wojewódzkich, powstał punkt informacyjny, który cały czas się rozrasta. Korzystając z okazji, chciałbym podziękować wszystkim ludziom dobrej woli, wolontariuszom, organizacjom pozarządowym, bo chociaż punkt informacyjny jest stworzony przez wojewodę przy udziale marszałka, który przekierował wolontariuszy, to sam punkt jest bardzo mocno wspierany przez ludzi dobrej woli, wśród których są m.in. psychologowie, tłumacze, nauczyciele – powiedział gość Radia Maryja.

Mecenas zwrócił uwagę, że pomoc specjalistów, zwłaszcza psychologów, jest szczególnie ważna w przypadku dzieci.

– Dzieci zostały zupełnie wyrwane ze swojego bezpiecznego środowiska, gdzie byli ich rodzice. Ojciec często musiał zostać, bo przecież tam jest prawdziwa wojna, więc dzieci przyjeżdżają tylko ze swoimi mamami i babciami. Dla dzieci są to przeżycia niezwykle traumatyczne, dlatego współpracujemy z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci, które udostępniło nam psychologów. Ponadto przygotowaliśmy kącik dla dzieci, w którym są pluszaki i kolorowanki. Chodzi o to, aby to miejsce dobrze im się kojarzyło, żeby wyrwanie z bezpiecznego świata było dla nich jak najmniej traumatyczne – podsumował wojewoda zachodniopomorski.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem mec. Zbigniewa Boguckiego można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl