fot. facebook/Marzena Machałek

[TYLKO U NAS] M. Machałek: Zawieszenie szkół nie oznacza braku zajęć. Nauczyciele pozostają w gotowości do pracy i kontaktują się ze swoimi uczniami

To nie jest czas zamknięcia, tylko ograniczenie funkcjonowania jednostek systemu oświaty, czyli szkół, placówek, a także przedszkoli. Nauczyciele pozostają w tzw. gotowości do pracy. W tym czasie kontaktują się ze swoimi uczniami i proponują im różne zajęcia, które będą rozwijały ich zdolności, umiejętności, zainteresowania, a także mają czas na powtórzenie pewnych rzeczy przed egzaminami z materiału i przed maturą – wskazała Marzena Machałek, wiceminister edukacji narodowej, podczas „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Marzena Machałek zwróciła uwagę, iż działalność jednostek oświatowych nie jest zamknięta w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce, a jedynie ograniczona.

– Oczywiście chciałabym powiedzieć precyzyjnie: to nie jest czas zamknięcia, tylko ograniczenie funkcjonowania jednostek systemu oświaty, czyli szkół, placówek, a także przedszkoli. Ograniczenie nie jest związane z tym, że wszyscy mają wolne, tylko chcemy zapobiegać rozprzestrzenianiu nowego wirusa. Bardzo istotne jest to, co w tej chwili mówię, chociażby dlatego, że nauczyciele pozostają w tzw. gotowości do pracy, w tym czasie kontaktują się ze swoimi uczniami i proponują im różne zajęcia, które będą rozwijały ich zdolności, umiejętności, zainteresowania, a także mają czas na powtórzenie pewnych rzeczy przed egzaminami z materiału i przed maturą – mówiła wiceminister.

W piątek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zachęcił nauczycieli, by skorzystali z możliwości technologicznych nauczania zdalnego. [czytaj więcej]

– W tej chwili bardzo mocno zachęcamy, aby korzystać z dostępnych portali ministerialnych chociażby tego, który jest tworzony (bardzo nowoczesnego) z projektami zajęć, które można prowadzić w sposób interaktywny, a więc e-podręczniki. Tak samo współpracujemy z polską telewizją, która przygotowuje w programach odpowiednie materiały edukacyjne, które są połączone z realizacją programu, ale także na swoim portalu cyfrowym będzie zamieszczała uzgodnione z nami treści. Cały czas nad tym pracujemy, cały czas to wykonujemy, bardzo ważne, by traktować to dojrzale. Zawieszenie szkół nie oznacza braku zajęć. Będą działania, będą przygotowane szkolenia nauczycieli przez Ministerstwo Cyfryzacji. Z kolei na stronie gov.pl można znaleźć  instrukcje, w jaki sposób komunikować się z uczniami w sposób cyfrowy, w jaki sposób przekazywać im materiały, za pomocą jakich kanałów można to robić (…). Wiem, że sami nauczyciele też ze swojej inicjatywy podjęli bardzo dużo działań, aktywności, by być z uczniami w kontakcie – podkreśliła gość Radia Maryja.

Myślę, że można powiedzieć, że na naszych oczach dzieje się taka cyfrowa rewolucja, gdzie to zdalne nauczanie będzie miało miejsce – oceniła Marzena Machałek.

– Oczywiście ono jest przymusowe, bo nic nie zastąpi kontaktu bezpośredniego, ale dzisiaj to zawieszenie zajęć, to ograniczenie działalności jest związane z tym byśmy ograniczyli kontakty wzajemne, żeby można było zrobić wszystko, by ten koronawirus się nie rozprzestrzeniał w tak lawinowy sposób. To jest bardzo poważne wyzwanie dla nas wszystkich, takiej obywatelskiej odpowiedzialności i też uświadamiania dzieci, bo dzieci mają trochę inne podejście do rzeczywistości (…). Robimy wszystko, by ten czas nie był czasem straconym, a po za tym nie chcemy, by dzieci się nudziły, więc też oprócz zajęć dydaktycznych będą możliwości korzystania z programów telewizyjnych, edukacyjnych, gdzie również będzie można czas spędzić przyjemnie i pożytecznie – powiedziała wiceminister.

Polityk wskazała, że obecnie przygotowywane są rekomendacje dla nauczycieli i dyrektorów.

– Ale przypomnę, że dyrektor organizuje ten proces (…). Może się spotkać z nauczycielami, jeżeli jest taka konieczność, niektórzy może muszą przećwiczyć obsługę urządzeń, może mogą sobie wzajemnie pewne informacje, pewne umiejętności przekazywać w sposób zdalny pomiędzy nauczycielami, ale też dyrektor musi te działania skoordynować. Nauczyciele zadają zadania codziennie. To, że teraz będą zadawać w sposób zdalny, to dalej wierzę, że są odpowiedzialni i że dyrektor będzie to koordynował. Będziemy rekomendować pewne rozwiązania, natomiast też chcę podkreślić, że materiały do wykorzystania są oczywiście na naszej platformach edukacyjnych związanych z ministerstwem edukacji, ale również są na platformach związanych z Ministerstwem Cyfryzacji. Jest zakładka ,,Plan lekcji”. Oczywiście to nie będzie plan lekcji tylko do poszczególnych przedmiotów. Na poszczególnych etapach edukacyjnych, a także poszczególnych poziomach kształcenia będą przygotowane różne materiały do wykorzystania – zaznaczyła gość „Aktualności dnia”.

Całą rozmowę z wiceminister Marzeną Machałek można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl