fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] M. Kałużny: Centralny Ośrodek Sportu weźmie udział w X Dziękczynieniu w Rodzinie

Pragniemy promować kulturę fizyczną, sport, wszelką aktywność, ruch – zwłaszcza w środowiskach rodzinnych, ale też u najmłodszych dzieci – mówił w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu Mariusz Kałużny.

W najbliższą sobotę podczas toruńskiego X Dziękczynienia w Rodzinie będzie obecne sportowe miasteczko. W ubiegłym roku bardzo wiele osób korzystało z różnego rodzaju konkurencji przygotowanych przez Centralny Ośrodek Sportu.

Miasteczko sportowe będzie umiejscowione tuż obok miasteczka straży pożarnej, a więc w tej przestrzeni między naszym sanktuarium a gmachem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej przy ul. Droga Starotoruńska.

– Bardzo się cieszymy, że Centralny Ośrodek Sportu kolejny raz weźmie udział w Dziękczynieniu w Rodzinie. Prowadzimy 6 Ośrodków Przygotowań Olimpijskich w Polsce. Są to bardzo wykwalifikowane ośrodki, gdzie trenują najlepsi, najwybitniejsi sportowcy w Polsce. (…) Pragniemy promować kulturę fizyczną, sport, wszelką aktywność, ruch – zwłaszcza w środowiskach rodzinnych, ale też u najmłodszych dzieci. Taką mamy intencję – powiedział Mariusz Kałużny.

Dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu zwrócił uwagę, iż promowanie sportu jest bardzo ważne we współczesnych czasach dla każdego człowieka.

– To, co przygotowaliśmy, to jest szereg zabaw i szereg sprawności fizycznych, w których każdy się może sprawdzić. Mogę wymienić choćby takie dyscypliny sportu, jak: piłka nożna, więc będzie można poćwiczyć strzały na bramkę, piłka ręczna, ale zlokalizować ten ośrodek na mapie i po uzyskaniu 7 naklejek będzie taki pamiątkowy upominek dla uczestnika w postaci gadżetów sportowych – podkreślił.

Gość Radia Maryja zauważył, że problem, aby zachęcić w szczególności młodych Polaków do aktywności fizycznej jest coraz bardziej zauważalny.

– Jest to dzisiaj przeogromny problem. Wszechobecna elektronika, niestety, odciąga dzieci od uprawiania sportu. Z tym się wiąże nawet dużo schorzeń, które już się ujawniają w młodym wieku, jak choćby otyłość. Dzisiaj wszelkie raporty alarmują, że duży procent dzieci uczestniczących do szkoły, czyli w wieku szkolnym, są po prostu otyłe brakiem ruchu, aktywności fizycznej. Ale obserwujemy też z drugiej strony taki trend, jak moda na sport, czyli na aktywność fizyczną, ruchową. Powstaje wiele klubów, szkółek piłkarskich, które zachęcają do aktywnego uczestnictwa – zaznaczył dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu.

W ubiegłym roku podczas IX Dziękczynienia w Rodzinie Centralny Ośrodek Sportu zaprosił gwiazdę koszykówki, gracza NBA, który uczył dzieci celnie trafiać do kosza. W tym roku swoje przybycie potwierdził już wielokrotny reprezentant Polski w piłkę nożną Marek Citko.

– Jest to osoba bardzo znana. W 1996 r. został uznany za sportowca roku. Ci, którzy się interesują piłką nożną pamiętają przepiękne bramki na Wembley czy w Lidze Mistrzów. Jest to osoba, która w swoim codziennym życiu – to nie jest tajemnicą – kieruje się wartościami chrześcijańskimi. Na pewno rozmowa z taką osobą, nie tylko o sporcie, ale też o funkcjonowaniu codziennym w sporcie, będzie wartościowa dla każdego – stwierdził dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu.

Całą rozmowę z audycji „Aktualności dnia” z Mariuszem Kałużnym można odsłuchać [tutaj]

RIRM

drukuj