fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] M. Gróbarczyk o budowie stopnia wodnego w Siarzewie: Kilku poważnych oferentów już zgłosiło się do uczestnictwa w przetargu

Stopień w Siarzewie ma znaczenie bardzo szerokie. Brak realizacji tej inwestycji spowoduje zagrożenie dla Polski. Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni, ponieważ już kilku poważnych oferentów zgłosiło się do uczestnictwa w przetargu – mówił na antenie Radia Maryja w piątkowej audycji „Aktualności dnia” wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Gość Radia Maryja podkreślił, że budowa progu piętrzącego na Wiśle w Siarzewie (woj. kujawsko-pomorskie) jest inwestycją kluczową z punktu widzenia bezpieczeństwa wszystkich miejscowości znajdujących się poniżej Włocławka.

– Plan, który zakładał budowę kolejnych stopni miał za zadanie przede wszystkim działanie kompleksowe pod kątem bezpieczeństwa wodnego. Niestety, zahamowano cały proces – mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Dodał, że powinien on być kontynuowany ze względu na bezpieczeństwo zapory we Włocławku.

– Zapora cały czas wymaga renowacji, a przede wszystkim stworzenia drugiego zbiornika, który będzie przeciwwagą dla poziomu wody we Włocławku. To po prostu musi być zrealizowane – wskazał Marek Gróbarczyk.

Inwestycja wpisuje się w proces zwiększania bezpieczeństwa przeciwpowodziowego i przeciwsuszowego na Kujawach. Wiceminister zaznaczył, że w tej kwestii nie ma większych sprzeciwów ze strony mieszkańców tej części Polski.

– Przede wszystkim jest ogromne oczekiwanie ze strony mieszkańców Włocławka, Ciechocinka czy poniższych miejscowości, które upatrują w tym szansę nie tylko związaną z bezpieczeństwem wodnym, ale również z rozwojem turystyki – zwrócił uwagę gość „Aktualności dnia”.

Podkreślił, że jest to także ogromna szansa, jeśli chodzi o kontynuacje programu rozwoju polskiej żeglugi śródlądowej.

– Stopień w Siarzewie ma znaczenie bardzo szerokie. Brak realizacji tej inwestycji spowoduje zagrożenie dla Polski, przede wszystkim dla miejscowości znajdujących się w dorzeczu Dolnej Wisły. W związku z tym jej realizacja musi być kontynuowana – zaznaczył Marek Gróbarczyk.

Wiceminister poinformował, że są już pierwsze firmy, które wyraziły chęć uczestnictwa w przetargu.

– Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni, ponieważ już kilku poważnych oferentów zgłosiło się do uczestnictwa w przetargu. Pierwszy etap przetargu zostanie zakończony w kwietniu. Drugi etap rozpocznie się zaraz po wyborze oferentów, przystąpieniu do negocjacji i wyborze wykonawcy tego projektu, tak aby rozpocząć budowę już na koniec roku 2023, a więc po spełnieniu wszystkich wymogów, przede wszystkim środowiskowych – mówił wiceminister infrastruktury.

Inwestycja ma być mało inwazyjna, a przy jej realizacji wykorzystane zostaną najnowsze zdobycze techniki.

– Stawiamy ogromny nacisk na to, aby te inwestycje były realizowane w oparciu o jak najwyższe standardy środowiskowe z poszanowaniem natury, z wykorzystaniem najnowszych sposobów i technologii realizacji – zaznaczył gość Radia Maryja.

Dodał, że rozwieje to fałszywe przeświadczenia związane z realizacją programu modernizacji polskich rzek. Chodzi m.in. o zarzuty „betonowania rzek”.

– Nie ma to nic wspólnego z prawdą. Jeszcze raz chciałem temu zaprzeczyć – mówił Marek Gróbarczyk.

Całą rozmowę z Markiem Gróbarczykiem, wiceministrem infrastruktury z „Aktualności dnia” można wysłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl