fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] M. Błaszczak: Nie poddawajmy się tym ideologiom, które godzą w rodzinę, kulturę, cywilizację europejską opartą na fundamencie chrześcijaństwa

Nie poddawajmy się tym ideologiom, które godzą w rodzinę, kulturę, cywilizację europejską opartą na fundamencie chrześcijaństwa. Nie poddawajmy się. Nie lękajmy się. Jan Paweł II też mówił wielokrotnie „Nie lękajcie się”. Idźmy tą drogą, która wynika z naszej wiary, kultury, cywilizacji i postawy naszych przodków – powiedział minister Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony narodowej, podczas XII Dziękczynienia w Rodzinie.

Minister Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę na ogrom dzieł, które wyrosły z ciężkiej pracy o. dyr. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR i całej rodziny Radia Maryja.

– XII Dziękczynienie w Rodzinie Radia Maryja. Mówimy „Bóg zapłać” za wszystko, co powstało, za te wszystkie dzieła, których jesteśmy świadkami, uczestnikami. Staropolskie podziękowanie „Bóg zapłać” składamy na ręce ojca dyrektora dr. Tadeusza Rydzyka, bo bez ojca te dzieła by nie powstały. Ojciec dyrektor zawsze mówi, że on sam też by tych dzieł nie dokonał, a więc „Bóg zapłać” wszystkim tym, którzy są w Rodzinie Radia Maryja. Te dzieła Radio Maryja, TV Trwam, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, świątynia, w której się dziś modlimy – Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i świętego Jana Pawła II – i wiele, wiele innych dzieł – rozpoczął minister obrony narodowej.

Może dwa słowa powiedzmy na temat tego najnowszego dzieła – kontynuował.

– 8 sierpnia tego roku odbyło się poświęcenie Parku Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Prawie 19 tysięcy nazwisk Polaków, którzy ratowali Żydów. Polaków, którzy żyli dla innych a nie dla siebie, a przecież wielu z nich oddało swoje życie za innych, bo w okupowanej przez Niemców Polsce groziła kara śmierci za najprostszą pomoc udzieloną Żydom. Jak poprzez kolejne zapominano, starano się zatrzeć pamięć o tych bohaterach, bo to są bohaterowie, to właśnie jest czyn bohaterski, żeby pomagać w takiej sytuacji innym. To jest bohaterski czyn wynikający z naszej kultury, z naszej cywilizacji, z naszego chrześcijańskiego uformowania – powiedział Mariusz Błaszczak.

Dziś w Godzinie Miłosierdzia Bożego odbędzie się poświęcenie upamiętnienia Ukraińców, którzy podczas Rzezi Wołyńskiej i Małopolsce Wschodniej ratowali Polaków – stwierdził szef resortu obrony narodowej.

– Nie ulega żadnej wątpliwości, że mieliśmy do czynienia z ludobójstwem dokonanym przez nacjonalistów ukraińskich. Byli też tacy wśród Ukraińców, którzy narażając własne życie, chronili swoich sąsiadów, Polaków i oddali swe życie za innych. To też jest przykład bohaterstwa. Czy takie bohaterstwo byłoby możliwe, gdyby nie właśnie kultura, cywilizacja europejska oparta na fundamencie chrześcijańskim? Nie, nie byłoby możliwe, dlatego ja chciałbym złożyć serdeczne podziękowania ks. bp. Ignacemu Decowi za homilię wygłoszoną, w której ksiądz biskup jakże przejmująco, prawdziwie i właściwie określał to wszystko, co dzieje się wokół nas, co nas dziś dotyczy – mówił minister obrony narodowej.

To wszystko wymaga od nas świadomej postawy wynikającej z naszej cywilizacji chrześcijańskiej, która dziś jest zagrożona – kontynuował.

– 1 września na Westerplatte miałem zaszczyt po raz pierwszy uczestniczyć w uroczystościach – organizowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej, Wojsko Polskie – poświęconych podkreśleniu dzielności żołnierzy Wojska Polskiego. Wcześniej te uroczystości były organizowane przez władze lokalne, ale przez gardło władzom lokalnym nie mogło przejść, że Polska została 1 września 1939 roku zaatakowana przez Niemców. Oni nie byli w stanie powiedzieć tej oczywistej, historycznej prawdy. Mówili o jakichś nazistach, nie wiadomo skąd pochodzących. To Niemcy napadli 1 września na Polskę. To Niemcy podpisali pakt z komunistyczną Rosją o kolejnym rozbiorze naszej ojczyzny – powiedział polityk.

To oni są odpowiedzialni za te wszystkie krzywdy i zbrodnie, które miały miejsce podczas II wojny światowej – podkreślił Mariusz Błaszczak.

– Odpowiedzialni są jedni i drudzy: niemieccy okupanci i rosyjscy. Naszym zadaniem dzisiaj jest pamięć o tych, którzy byli ofiarami tych zbrodni. Naszym zadaniem jest także podkreślanie ich bohaterskiej, heroicznej postawy. To robimy i temu służy Park Pamięci Narodowej tu w Toruniu. To co wydarzyło się 8 sierpnia, to co dziś się dzieje, to jest bardzo ważna chwila pokazująca, jaką czcią otaczamy naszych rodaków, którzy pomagali innym i oddali swoje życie za wolną Polskę – stwierdził szef Ministerstwa Obrony Narodowej.

Minister odwołał się do słów świętego Jana Pawła II z 1987 roku na Westerplatte.

– Podczas uroczystości na Westerplatte przywołałem słowa największego z naszego rodu, świętego Jana Pawła II. Papież w 1987 roku na Westerplatte spotkał się z młodzieżą i mówił do młodych ludzi, żeby nie unikali wyzwań, żeby jak żołnierze na Westerplatte nie dezerterowali wtedy, kiedy stoją przed trudnymi sprawami. To była wielka homilia, tak jak i wszystkie św. Jana Pawła II, ale to były bardzo ważne słowa, jakże aktualne również dziś. Nie poddawajmy się tym ideologiom, które godzą w rodzinę, kulturę, cywilizację europejską opartą na fundamencie chrześcijaństwa. Nie poddawajmy się. Nie lękajmy się. Jan Paweł II też mówił wielokrotnie „Nie lękajcie się”. Idźmy tą drogą, która wynika z naszej wiary, kultury, cywilizacji i postawy naszych przodków – podsumował Mariusz Błaszczak.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl