fot. Archiwum Łukasza Kołoszczyka

[TYLKO U NAS] Ł. Kołoszczyk o targach „Jesień w polu i w ogrodzie. Kościerzyński Dzień Ziemniaka”: Przygotowaliśmy drogę od pola do stołu, aby wszyscy byli w stanie sprawdzić, jak smaczne i zdrowe są nasze lokalne produkty

Przygotowaliśmy skróconą drogę od pola do stołu, aby wszyscy ci, którzy do nas zawędrują, byli w stanie sprawdzić, jak smaczne i zdrowe są nasze lokalne produkty (…). Bardzo chcemy promować lokalny produkt i to nam przyświeca. Mówimy o tym cyklicznie na każdym wydarzeniu. Zależy nam na tym, żeby konsument wybierał produkty prosto od rolnika – zaznaczył Łukasz Kołoszczyk, dyrektor kościerzyńskiego oddziału Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

18 września w Kościerzynie odbędą się targi „Jesień w polu i w ogrodzie. Kościerzyński Dzień Ziemniaka”. Inicjatywa jest okazją dla rolników do tego, żeby spotkali się wspólnie w jednym miejscu. W programie wydarzenia przewidziane są m.in. prezentacje maszyn rolniczych, porady ekspertów, kiermasz drzew ozdobnych, krzewów i kwiatów, a także warsztaty rękodzielnicze. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Radio Maryja i TV Trwam.

W najbliższą niedzielę zapraszamy wszystkich do ziemi sieradzkiej, do Kościerzyna pod Sieradzem. Ziemniak, który jest w nazwie wydarzenia, jest naszą rolniczą wizytówką. Sieradzka ziemia jest zagłębiem ziemniaczanym. Mamy tutaj specyficzną strukturę, ponieważ gospodarstwa są mniejsze, są to raczej gospodarstwa rodzinne, tak więc przygotowujemy się do tego, aby po raz kolejny spotkać się tutaj w oddziale, w Kościerzynie na wydarzeniu, które skupi w jednym miejscu wystawców, którzy będą prezentować narzędzia, maszyny do produkcji rolniczej. Przygotowaliśmy poletka z ziemniakami, tutaj rolnicy będą mogli zasięgnąć fachowej informacji od firm, które zajmują się produkcją, przygotowaniem sadzeniaków. Stawiamy także na rolniczy handel detaliczny, tak więc mamy tutaj strefę, którą nazwaliśmy „Smaki regionalne”, gdzie skupiamy Koła Gospodyń Wiejskich, a przede wszystkim właśnie rolniczy handel detaliczny. Można powiedzieć, że przygotowaliśmy skróconą drogę od pola do stołu, aby wszyscy ci, którzy do nas zawędrują, byli w stanie sprawdzić, jak smaczne i zdrowe są nasze lokalne produkty. To, co jest rozpoznawczym elementem wydarzenia, to kiermasz, gdzie nasi lokalni producenci oferują, przedstawiają bardzo szeroką ofertę drzew ozdobnych, owocowych, różnych krzewów, kwiatów. Nie może zabraknąć również otoczki związanej z kulturą, tak więc będziemy mieli warsztaty rękodzieła oraz lokalne zespoły – powiedział Łukasz Kołoszczyk.

To już 10. edycja targów, co za tym idzie, wydarzenie ma już swoją historię, która zaznaczyła się na mapie różnych wydarzeń zarówno województwa łódzkiego, jak i całej Polski. Celem wydarzenia jest promowanie produktów prosto od rolnika.

To wydarzenie zdecydowanie ma swoją historię. Myślę, że wydarzenia, które realizujemy, w jakiś sposób odbiły się na mapie różnych rolniczych wydarzeń zarówno województwa łódzkiego, ale również w Polsce. Bardzo chcemy promować lokalny produkt i to nam przyświeca. Mówimy o tym cyklicznie na każdym wydarzeniu. Zależy nam na tym, żeby konsument wybierał produkty prosto od rolnika – podkreślił dyrektor kościerzyńskiego oddziału Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.

Łukasz Kołoszczyk wskazał, że wydarzenie straciło charakter ściśle targowy. Obecnie przyjęło formę transferu wiedzy.

Z całą pewnością, jeżeli chodzi o wydarzenia targowe, to one straciły już ten charakter, jaki był kiedyś, że rolnicy przyjeżdżali i targowali oraz handlowali. Pojawił się element transferu wiedzy i oczywiście przyjeżdżają producenci z różnymi nowinkami i z tym, co nowego się urodziło. Generalnie ten rok jest trudny i ciężko przewidywalny, więc ta rozmowa i precyzyjne przygotowanie się do przyszłego sezonu będzie istotne (…). Chcemy pokazywać rolnikom, że są jakieś alternatywy wobec produkcji, która być może będzie mniej opłacalna – oznajmił gość „Aktualności dnia”.

Całą rozmowę z Łukaszem Kołoszczykiem można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl