Autorstwa Nimur z angielskojęzycznej Wikipedii, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3158337

Rzeszów: szpital numer 1 kupił robota da Vinci

W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (KSW) podpisano umowę na zakup robota chirurgicznego da Vinci. Sprzęt do placówki trafi prawdopodobnie na przełomie października i listopada bieżącego roku. Pacjenci mają być operowani przy pomocy tego robota jeszcze w tym roku.

Jak poinformował rzecznik prasowy szpitala, Andrzej Sroka, podpisanie umowy poprzedziło postępowanie konkursowe.

„Wygrała oferta firmy Synektik, która jest jedynym w Polsce dystrybutorem systemu robotycznego da Vinci w wersji Xi. Całkowita wartość podpisanej umowy to niemal 14 mln zł” – dodał.

Kwota ta obejmuje najnowszy system robotyczny da Vinci Xi i adaptację sali operacyjnej, a także symulator, który będzie pozwalał na naukę m.in. koordynacji oraz szycia.

Do tej pory rzeszowski szpital wypożyczał robota da Vinci i był on dostępny w placówce tylko przez kilka dni w miesiącu.

Zdaniem dyrektora placówki, Janusza Ławińskiego, zakup własnego systemu robotycznego pozwoli na zwiększenie liczby wykonywanych zabiegów.

„Należy podkreślić, że system będzie wykorzystywany nie tylko dla pacjentów urologicznych, ale także pacjentek wymagających leczenia operacyjnego narządów rodnych oraz chirurgicznych operacji onkologicznych. Rodzaje zabiegów z biegiem czasu powinny ulegać poszerzeniu i dotyczyć różnych narządów dotkniętych chorobą nowotworową” – podkreślił.

Od 20 maja 2021 r. w rzeszowskim szpitalu, przy dostępności robota da Vinci tylko przez 8 dni w miesiącu, zoperowano 267 pacjentów ze schorzeniami onkologicznymi.

System da Vinci, opracowany, produkowany i komercjalizowany przez amerykański Intiuitive Surgical, jest najbardziej zaawansowanym systemem robotycznym wykorzystywanym do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych, m.in. w urologii, ginekologii i chirurgii ogólnej. Został wprowadzony po raz pierwszy na rynek w 1999 r. Charakteryzuje się m.in. wyjątkową precyzją, małą inwazyjnością zabiegów przekładających się na wysoką efektywność operacji i znacznie ograniczenie ryzyka powikłań okołooperacyjnych.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl