fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] Ł. Bernaciński o ustawie dot. cmentarzy i chowaniu zmarłych: Nasza propozycja dowartościowuje godność każdego człowieka niezależnie od tego, na jakim etapie rozwoju jego życie zakończyło się

Nasza propozycja w odróżnieniu od innych projektów dowartościowuje godność każdego człowieka, niezależnie od tego, na jakim etapie rozwoju jego życie zakończyło się, jednocześnie pokazując społeczeństwu, rodzicom, którzy są w trudnej sytuacji, że państwo polskie uznaje ich dziecko za dziecko, że mogą nadać mu imię w oficjalnym urzędowym świetle, że mogą otrzymać akt urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe, że był to nawet w świetle prawa człowiek – zaznaczył Łukasz Bernaciński z zarządu Instytutu Ordo Iuris, prawnik, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Trwają prace nad projektem ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych.  Do współpracy włączyło się również Ordo Iuris. [czytaj więcej]

Jak podkreślił Instytut Ordo Iuris, ich opinia „skupia się na pewnym wycinku projektowanej ustawy, która w kompleksowy sposób chce uregulować kwestie śmierci człowieka i wszystkich procedur od strony prawnej”.

– Ustawa podejmuje bardzo istotny problem, jakim jest utrata dzieci na bardzo wczesnym etapie ciąży – poinformował Łukasz Bernaciński.

Instytut Ordo Iuris zauważył dużą nierówność w dostępie do świadczeń socjalnych w zależności od tego, na którym etapie ciąży rodzice tracą swoje dziecko – wskazał członek zarządu Instytutu.

Wynika to z faktu, że aby otrzymać wszystkie świadczenia socjalne w postaci zasiłku pogrzebowego, urlopu macierzyńskiego i związanego z nim zasiłku macierzyńskiego konieczne jest uzyskanie aktu urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu, a ten – zgodnie z przepisami – można wydać jedynie wtedy, kiedy w akcie można wpisać płeć dziecka. [więcej] Dochodzimy do sytuacji, w której poronienie na bardzo wczesnym etapie ciąży może uniemożliwić stwierdzenie płci dziecka w inny sposób niż badania genetyczne – wyjaśnił gość Radia Maryja.

Jak podkreślił Łukasz Bernaciński, „aktualnie, jeżeli rodzice chcieliby uzyskać akt urodzenia dziecka z adnotacją o martwym urodzeniu, muszą samodzielnie zorganizować badania”.

Rodzice muszą wiedzieć, że takie badania są dostępne i że są konieczne, i muszą sami za nie zapłacić – dodał prawnik.

Pojawia się jednak problem, kiedy kobieta poroni w domu i nie da się zabezpieczyć materiału genetycznego (ze względu na wczesny etap ciąży) czy zrobi się to w niewłaściwy sposób. Powoduje to, że nie można przeprowadzić odpowiedniego badania.

Stąd propozycja Instytutu Ordo Iuris zmierza w tym kierunku, aby organizacja badań genetycznych była obowiązkiem szpitala i była finansowana przez państwo, a w ustępie prawa o aktach stanu cywilnego na wypadek, gdyby badań nie udało się – z przyczyn obiektywnych – przeprowadzić, wprowadzić wyjątek od zasady wpisywania płci dziecka do aktu urodzenia w postaci możliwości zapisania przy tej rubryce: „nie ustalono”. Jest to bardzo wąski i precyzyjny wyjątek, który nie otwiera niebezpieczeństwa reinterpretacji w przyszłości przez ideologów lewicy, żeby nie wpisywać płci albo żeby wpisywać ją w sposób dowolny, niezgodny ze stanem fizycznym, biologicznym, a jednocześnie pozwala zabezpieczyć prawa rodziców – zaznaczył gość Radia Maryja.

https://twitter.com/OrdoIuris/status/1470365093930184712

Łukasz Bernaciński wskazał, jakie znaczenie ma nowa regulacja w prawie dla rodziców po stracie dziecka.

Nasza propozycja w odróżnieniu od innych projektów dowartościowuje godność każdego człowieka niezależnie od tego, na jakim etapie rozwoju umarł, jednocześnie pokazując społeczeństwu, rodzicom, którzy są w tej trudnej sytuacji, że państwo polskie uznaje ich dziecko za dziecko, że mogą nadać mu imię w oficjalnym urzędowym świetle, że mogą otrzymać akt urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe, że był to nawet w świetle prawa człowiek. Ufamy, że będzie to miało duży wymiar społeczny, zmiany pewnej percepcji patrzenia na to, od kiedy możemy, od kiedy powinniśmy mówić o tym, że człowiek jest człowiekiem – podsumował gość Radia Maryja.

Całą rozmowę z Łukaszem Bernacińskim z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl