fot. pixabay.com

Harcerze porządkowali groby przed 1 listopada

Harcerze, jak co roku, porządkowali groby przed 1 listopada. Dbają zwłaszcza o mogiły bohaterów, dawnych druhów oraz opuszczone groby. Od dziś do poniedziałku cmentarze w całym kraju pozostaną zamknięte ze względu na pandemię koronawirusa.

Każdego roku harcerze organizują porządki na cmentarzach. Podobnie jest i w tym roku. Mimo pandemii druhny i druhowie pamiętali, by uporządkować nekropolie tuż przed Uroczystością Wszystkich Świętych.

Harcerze sprzątali przede wszystkim groby bohaterów narodowych, weteranów wojennych, zasłużonych mieszkańców, dawnych druhów oraz opuszczone mogiły. We Wrocławiu w akcji uczestniczyli członkowie Dolnośląskiej Chorągwi Harcerzy ZHR – mówi jeden z jej członków Maciej Mamys.

– Co roku bierzemy udział w akcji sprzątania kwater Żołnierzy Niezłomnych, Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu Osobowickim. Zapalamy także znicze. Dbamy o to, żeby była tam porządek na Dzień Wszystkich Świętych. Prowadzimy także akcję kwestowania. Zbieramy na kombatantów. Jest to ważne ze względu na kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodych, aby pokazać im, że pamięć o naszych przodkach jest czymś ważnym i aby wychowywać młode pokolenia patriotów – podkreśla Maciej Mamys. 

W Białymstoku harcerze uprzątnęli groby na cmentarzu Farnym.

RIRM

drukuj