fot. PAP/Piotr Wittman

Ks. B. Bartołd: 1 listopada zabierzmy dzieci na cmentarz

Ksiądz Bogdan Bartołd namawia, by 1 listopada zabierać dzieci na cmentarze i nie unikać rozmów o śmierci. Bo wizyta na cmentarzach to element katolickiego wychowania. „To cudowna katecheza, dzieciom należy mówić prawdę, a prawda jest taka, że śmierć nie jest końcem, tylko przejściem do innej, wspaniałej rzeczywistości” – powiedział duchowny.

Ks. prałat Bogdan Bartołd, proboszcz parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie zachęca rodziców, aby 1 listopada zabierać dzieci na cmentarze i rozmawiać o odchodzeniu. Jak podkreślił – wizyta na grobach to element katolickiego wychowania.

„Zabierajmy dzieci na cmentarze. Oczywiście z racji miejsca, mówię o tych większych dzieciach. Nie widzę jednak przeszkód, by zabierać ze sobą już te kilkuletnie. To tak właśnie powinno się odbywać, że cmentarze odwiedzamy całymi rodzinami” – powiedział ks. Bogdan Bartołd.

Proboszcz archikatedry warszawskiej dodał, aby przygotować dzieci na tę wizytę – tzn. opowiedzieć, co to jest cmentarz i jak należy się tam zachowywać.

„Należy dzieciom wytłumaczyć, że cmentarz to miejsce doczesnego spoczynku” – wskazał.

Duchowny zaznaczył, aby się nie bać i rozmawiać z dziećmi o śmierci. Nie robić z niej tematu tabu.

„We współczesnym świecie unika się tego tematu. Osobom wierzącym jest łatwiej, bo wiedzą, że to nie koniec. Koniec jedynie doczesny”- zaznaczył ks. Bogdan Bartołd.

Duchowny stwierdził, że jest świadom, iż rodzice często tłumaczą dzieciom świat posługując się własnymi doświadczeniami. Ale śmierci się nie doświadcza, umiera się raz.

„Natomiast doświadcza się śmierci bliskich – mamy, babci czy dziadka. I o tych bliskich i ich odejściu należy dzieciom opowiadać. Idąc na cmentarz powiedzieć, że tutaj leży twoja babcia lub dziadek. Warto zaprosić dzieci do porządkowania grobów. Dajmy dzieciom postawić kwiatuszek, samodzielnie zapalić znicz. Powiedzmy, że tutaj leży twoja babcia. Ale przy tym zaznaczyć, że jest jej dobrze – jej tu nie ma, dusza babci jest już w niebie”– wytłumaczył duchowny.

Ks. Bogdan Bartołd wspomniał też o pogrzebach.

„Uważam, że dzieciom należy pozwolić wziąć udział w ceremoniach pogrzebowych. To czas, by im wytłumaczyć, że to wcale nie koniec tylko przejście do innej, wspanialszej rzeczywistości” – powiedział.

„Wizyta na cmentarzu, rozmowa podczas niej to może być cudowna katecheza”– powiedział duchowny. I dodał: „Dzięki takiemu wychowaniu, dając taki przykład, możemy być spokojni, że kiedy my odejdziemy, nasze dzieci będą o nas pamiętać”.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl