fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Ks. T. Kancelarczyk o „Procesji ze Świętymi”: Chodzi o wejście głębiej w tajemnicę obcowania świętych

To nie może być takie tylko i wyłącznie przebieranie się za świętych, bo też są w Polsce takie procesje, gdzie są osoby przebrane za świętych. To coś więcej. Tu chodzi o wejście głębiej w tajemnicę obcowania świętych, dlatego i relikwie i ta modlitwa nadaje taki właściwy ton oraz sprzyja temu, abyśmy razem ze świętymi szli w takiej procesji – mówił w środkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek.

O godz. 19.00 w Szczecinie rozpocznie się „Procesja ze Świętymi”. Taka procesja organizowana jest po raz drugi [zobacz więcej].

W tym roku uczestnicy procesji pokonają trasę od kościoła pw. św. Dominika do Katedry pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie – poinformował ks. Tomasz Kancelarczyk.

– Wiemy, że z nami będą wszyscy święci, ale będą też święci, którzy będą z nami w relikwiach, które będą niesione w tej procesji. O godz. 19.00 wyruszamy spod kościoła pw. św. Dominika. W tamtym roku od św. Jana Pawła II, w tym roku od św. Dominika, w następnych latach od kolejnych świętych patronów szczecińskich kościołów będziemy maszerować – mogę powiedzieć, że również w kolejnych latach. Wyruszymy od kościoła pw. św. Dominika w stronę Katedry pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie. Bardzo ważne miejsce, bo tam będzie sprawowana Eucharystia. To jest nie tylko kulminacja tej „Procesji ze Świętymi”, ale zarazem wskazanie, skąd ta świętość – zaznaczył.

Gość „Aktualności dnia” podkreślił, że tegoroczna procesja – podobnie jak ubiegłoroczna – będzie przebiegała w klimacie modlitwy.

– Przez całą procesję będziemy śpiewali litanię do wszystkich świętych. Jeżeli wystarczy czasu, to nawet i dwukrotnie będzie ona przerywana modlitwami do poszczególnych świętych. (…) Staramy się, aby relikwie były widoczne, dlatego też będziemy je nieśli na półtorametrowych, specjalnie wykonanych wysięgnikach, gdzie te relikwie będą mocno przymocowane. One będą widoczne i w ten sposób ta procesja będzie miała charakter mistyczny – wyjaśnił kapłan.

,,Procesja ze Świętymi” ma za zadanie mocniejsze przeżycie obcowania świętych – wskazał prezes Fundacji Małych Stópek. Chodzi w niej o mistykę – dodał.

– To nie może być takie tylko i wyłącznie przebieranie się za świętych, bo też są w Polsce takie procesje, gdzie są osoby przebrane za świętych. To coś więcej. Tu chodzi o wejście głębiej w tajemnicę obcowania świętych, dlatego i relikwie i ta modlitwa nadaje taki właściwy ton oraz sprzyja temu, abyśmy razem ze świętymi szli w takiej procesji. To jest bardzo potrzebne – tak wykorzystany czas – ponieważ trzeba przyznać, że coraz bardziej świat odziera się w tej duchowości na rzecz jakiejś magii. Tu nie chodzi o magię, tu chodzi o mistykę. To nie jest jakaś ułuda, tylko obecność i dlatego ważne, abyśmy w taki sposób wypełniali czas tej uroczystości. Jeżeli tego nie zrobimy, to kto inny to zagospodaruje, a wiemy dokładnie jak – akcentował gość „Aktualności dnia”.

Ks. Tomasz Kancelarczyk zwrócił uwagę, że ,,Procesja ze Świętymi” ma również charakter prośby o błogosławieństwo dla Szczecina.

– Ta procesja ma również charakter pewnego egzorcyzmu, prośby o błogosławieństwo dla miasta. Wchodzimy w przestrzeń miasta Szczecina, które jest ogołocone z różnego rodzaju symboli wiary. To jest miasto poprotestanckie, więc naprawdę tylko w kilku miejscach możemy zobaczyć – oczywiście oprócz otoczenia kościelnego – że stoi jakaś figura. Wchodzimy z tymi relikwiami, z modlitwą w przestrzeń miasta, aby prosić o błogosławieństwo dla wszystkich jego mieszkańców – tłumaczył kapłan.

Całość rozmowy z ks. Tomaszem Kancelarczykiem w audycji „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj