fot. TV Trwam

[TYLKO U NAS] Ks. prof. W. Cisło o zbiórce pomocy dla Syrii w Archidiecezji Krakowskiej: Pobiliśmy rekord miłosierdzia

Syryjscy biskupi proszą, aby Syria nie stała się kolejnym zapomnianym problemem dla świata. Głęboki ukłon dla mieszkańców Archidiecezji Krakowskiej, dla kapłanów, którzy tę zbiórkę przeprowadzili, że pobiliśmy rekord miłosierdzia – mówił ks. prof. Waldemar Cisło, przewodniczący polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, podczas sobotnich „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Wierni Archidiecezji Krakowskiej przekazali 1 mln zł na pomoc sierotom z syryjskiego Homs. Zbiórkę ogłosił w grudniu zeszłego roku metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski. [czytaj więcej] 

– Tamtejsi biskupi bardzo cenią sobie, że Polacy od wielu lat prowadzą ważny dla nich projekt leczenia Syryjczyków. To dzięki wsparciu polskiego rządu, ale polski Kościół również bardzo mocno włącza się w pomoc ludnościową: kupowanie ciepłej odzieży dla dzieci czy fundowanie stypendiów szkolnych. Dziecko w Syrii, aby mogło przez miesiąc uczęszczać do szkoły, potrzebuje 10 euro. Kiedy byliśmy w Damaszku, Marmarita, Homs, księdza arcybiskupa bardzo poruszyły spotkania w ośrodkach, gdzie dzieci spotykały się z nauczycielami, miały możliwość odrabiania lekcji, wiele z nich było sierotami. Stąd po naszych rozmowach postanowiliśmy, że przeznaczymy całą kwotę na utrzymanie dwóch ośrodków w Homs (…). Archidiecezja Krakowska jako archidiecezja miłosierdzia (św. Jan Paweł II, św. Faustyna) pokazała, że w tym wymiarze praktycznym stać ją na miłosierdzie. Również specjalny arcybiskup miłosierdzia, bo tak pięknie zachęcił swoich diecezjan. Głęboki ukłon dla mieszkańców Archidiecezji Krakowskiej, dla kapłanów, którzy tę zbiórkę przeprowadzili, że pobiliśmy rekord miłosierdzia. Bardzo serdecznie w imieniu sierot z Homs dziękuję wszystkim – mówił ks. prof. Waldemar Cisło.

https://twitter.com/PomocKosciolowi/status/1235936092228128768

Przewodniczący polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie zobrazował, jak obecnie wygląda sytuacja Syryjczyków.

– Ojciec Święty Franciszek w połowie lutego bardzo mocno upomniał się o los Syryjczyków przywołując nam wszystkim jako wyrzut sumienia dziewczynkę, która umarła z chłodu. Uchodźcy, którzy są w dolinie w Zahle na pograniczu Syrii i Libanu, mieszkają w namiotach zrobionych z worków foliowych. To bardzo trudno ogrzać, bardzo trudno utrzymać tam dodatnią temperaturę. Ostatnio w Syrii był też atak zimy, w niektórych miastach było bardzo chłodno, spadł śnieg i to też pogorszyło ich sytuację bytową (…). Tamtejsi biskupi proszą, aby Syria nie stała się kolejnym zapomnianym problemem dla świata – wskazał gość Radia Maryja.

Ks. prof. Waldemar Cisło podkreślił ważność intensyfikacji pomocy na miejscu.

– Pani Beata Kempa zawsze była osobą, która pokazywała, że jeżeli będziemy pomagać na miejscu w Jordanii, Syrii, w Iraku, to nie będzie fali uchodźczej. Jeśli gazety francuskie dzisiaj piszą, czy nie przyznać racji rządom polskiemu i węgierskiemu, jeśli Niemcy dzisiaj piszą, że Kaczyński i Orban mieli rację, to chyba coś to nam mówi – żebyśmy jednak posłuchali głosu lokalnego Kościoła i tam pomogli. Dali możliwość chodzenia do szkoły, możliwość normalnego życia – to, co robimy dzięki Polakom. To jest ogromna praca wykonywana dzięki Państwa zaangażowaniu, dzięki Państwa pomocy finansowej, a realizowana przez organizacje humanitarne jak Pomoc Kościołowi w Potrzebie. To niesamowicie wielki wkład, bo to są już tysiące wyleczonych, tysiące ludzi (…), którzy nie umarli z głodu, kiedy było najtrudniej. To jest nasza odpowiedź. Może za mało reklamowana, trzeba o tym mówić coraz głośniej – zaznaczył kapłan.

Przewodniczący polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie akcentował, że „pierwszą ofiarą wojny jest prawda”.

– Dobrze, że jeszcze mamy media, gdzie możemy mówić (…). Tamtejsi biskupi mówią, że bardzo cenią pomoc, bo ona ratuje życie, ale to, że mówimy o nich w Radiu Maryja czy TV Trwam – stajemy się ich głosem. Ojciec Dyrektor od samego początku miał taką postawę, żebyśmy mówili prawdę o tym, co się dzieje, relacjonowali obiektywnie, bo pierwszą ofiarą wojny jest niestety prawda – podkreślił ks. prof. Waldemar Cisło.

Cała rozmowa z ks. prof. Waldemarem Cisło w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

 

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl