fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz: Wyrażać akt wiary może tylko człowiek. Chrystus oddał swoje życie za człowieka

Bóg kocha każde życie, z pewnością tak, jest przecież Stwórcą, ale zauważmy, że kocha je w sposób naprawdę zróżnicowany. (…) Wyrażać akt wiary może tylko człowiek. Chrystus oddał swoje życie za człowieka. Nie godzi się, nie można stawiać na jednej płaszczyźnie człowieka i zwierzęcia – podkreślał ks. prof. Paweł Bortkiewicz w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie TV Trwam.

W ostatnim czasie tematem, który budzi wiele emocji i kontrowersji jest ustawa o ochronie zwierząt, tzw. Piątka dla zwierząt. Ustawa wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra oraz zakaz uboju rytualnego na eksport.

W czasie prac nad tzw. Piątką dla zwierząt pojawiły się głosy, że Zjednoczona Prawica bardziej troszczy się o zwierzęta niż o nienarodzone dzieci.

– Zamiast zakazu aborcji, na który czekamy już kilka dobrych lat, pojawiły się projekty, które zostały przeforsowane, zakazujące, mówiąc wielkim skrótem, hodowli  norek – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Duchowny przytoczył słowa jednego z polityków prawicy, który na negatywne  komentarze dotyczące ustawy powiedział, że „takie komentarze to cios poniżej pasa. Bóg kocha każde życie, także życie naszych mniejszych braci. Ubolewam nad tym, że prawica pozwoliła lewicy przywłaszczyć sobie miłość do zwierząt. o którą przecież apelował św. Franciszek”.

– Nieporozumieniem jest stawianie na tej samej płaszczyźnie ontycznej i aksjologicznej, bytowej i wartościującej istnienia człowieka i istnienia zwierzęcia – wyjaśnił etyk.

Kapłan dodał, że „w tych słowach spolegliwych i wyraźnie odwołujących się do chrześcijaństwa tkwi, w moim przekonaniu, fundamentalne nieporozumienie”.

– Bóg kocha każde życie, z pewnością tak, jest przecież Stwórcą, ale zauważmy, że kocha je w sposób naprawdę zróżnicowany. To w odniesieniu do człowieka i tylko do człowieka Bóg stwierdził, że to Jego dzieło stworzenia jest nie tylko dobre, ale jest bardzo dobre – wskazał ksiądz profesor.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz zwrócił uwagę na to, że już w pierwszych latach istnienia świata i ludzi człowiek odkrył, że jest ponad zwierzęciem, które jest „podmiotem wśród przedmiotów”.

-Wyrażać akt wiary może tylko człowiek. Chrystus oddał swoje życie za człowieka. Nie godzi się, nie można stawiać na jednej płaszczyźnie człowieka i zwierzęcia – ocenił duchowny.

Wykładowca akademicki odniósł się do popularnych dziś ideologii, jakimi są  socjobiologia i zoopersonalizm. Ich zwolennicy bronią praw zwierząt, stawiając je na równi z prawami człowieka.

– W tych bardzo skrajnych poglądach odbiera się człowiekowi to, co jest mu właściwe, odbiera się to, że to on, a nie zwierzę jest koroną stworzenia oraz to, że tylko za człowieka Bóg oddał swoje życie – akcentował duchowny.

radiomaryja.pl

drukuj