PAP/EPA

[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz o zamachach na Sri Lance: Mamy do czynienia z ewidentnym mordem na tle religijnym

Mamy do czynienia z ewidentnym mordem na tle religijnym. Zauważmy, że nie mamy tutaj tak zmasowanej akcji medialnej i politycznej w formie potępienia. Właściwie chyba do dzisiaj rząd Sri Lanki nie ogłosił jeszcze oficjalnie tego, kto stoi za tym zamachem, chociaż bojówki islamskie przyznały się do tego aktu – podkreślił ks. prof. Paweł Bortkiewicz, etyk, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Odmienne reakcje panują na świecie po pożarze w katedrze Notre Dame niż po zamachach na Sri Lance.

– To jest rzeczywiście bardzo ciekawy i istotny problem. Zacznijmy od tego, że w ciągu jednego tygodnia, Wielkiego Tygodnia mieliśmy dwa bardzo wstrząsające zdarzenia. Jednym z nich był pożar katedry paryskiej Notre Dame, który wywołał natychmiastowe reakcje. Te reakcje z jednej strony były reakcjami wyrażającymi ból, a z drugiej strony natychmiastową solidarność i akcję zbieranych pieniędzy, która jednocześnie była akcją sugerującą to, że katedra może zostać odbudowana wedle nowych wzorców – powiedział gość Radia Maryja.

Pojawiają się nawet pomysły, żeby katedrę zwieńczyć małym minaretem – podkreślił kapłan.

– Natomiast z drugiej strony mieliśmy zupełnie inną historię, brutalnego mordu na około trzystu chrześcijanach, przeszło pięciuset zostało dodatkowo jeszcze rannych. Mamy do czynienia z ewidentnym mordem na tle religijnym. Zauważmy, że nie mamy tutaj tak zmasowanej akcji medialnej i politycznej w formie potępienia. Właściwie chyba do dzisiaj rząd Sri Lanki nie ogłosił jeszcze oficjalnie tego, kto stoi za tym zamachem, chociaż bojówki islamskie przyznały się do tego aktu. My oczywiście nie wiemy, czy to jest tylko chwalenie się swoją siłą czy to jest rzeczywiście wyrażenie prawdy przez sprawców tych czynów. Zdumiewające jest to, że do chwili obecnej w sytuacji tak zmasowanych ataków rząd nie potrafi określić tego, kto jest ich sprawcą – wskazał ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Zauważmy, że tutaj wrażliwość świata jest zupełnie inna niż w przypadku pożaru – oznajmił gość „Aktualności dnia”.

– Zestawmy sobie te dwa fakty. Z jednej strony mamy pożar budynku, kościoła, który jest własnością państwa nota bene, a z drugiej strony mamy do czynienia z mordem dokonanym na setkach żywych ludzi i bólem zadanym tysiącom rodzin. Nie mamy tutaj żadnej zmasowanej akcji pomocowej i jednoznacznego stwierdzenia, że jest to najprawdopodobniej kolejny przejaw wojny religijnej, bo jeżeli rzeczywiście potwierdzą się te sugestie, że zostało to dokonane przez fanatyków islamskich, to mamy tu do czynienia z ewidentnym przejawem wojny religijnej, który powinien zostać ujawniony i uświadomiony – mówił etyk.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem ks. prof. Pawła Bortkiewicza można odsłuchać [tutaj].

 

RIRM

drukuj