fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Ks. prof. D. Oko: Papież Benedykt XVI bardzo trafnie diagnozuje współczesną sytuację. Dostrzega jak bardzo świat, ale też wielu ludzi w Kościele – odchodzi od nauczania Chrystusa

To, co papież Benedykt XVI krytycznie mówi o naszych czasach: o aborcji czy pseudomałżeństwach homoseksualnych – jest bardzo trafne. Jego słowa są szczególnie ważne. Bardzo trafnie diagnozuje sytuację. Dostrzega jak bardzo świat, ale też wielu ludzi w Kościele, odchodzi od nauczania Chrystusa – mówił ks. prof. Dariusz Oko z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie podczas rozmowy z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

Homoseksualne małżeństwa i aborcja na świecie to znak „duchowej siły Antychrysta” – to słowa emerytowanego papieża Benedykta XVI przytoczone w jego nowej biografii napisanej przez niemieckiego dziennikarza i jego literackiego współpracownika Petera Seewalda. Ojciec Święty powiedział też, że „sto lat temu każdy uznałby za absurd rozmowę o małżeństwie homoseksualnym”, a „dzisiaj ten, kto mu się sprzeciwia jest ekskomunikowany ze społeczeństwa”. To samo – dodał Papież – odnosi się do „aborcji i tworzenia istot ludzkich w laboratorium”.

Ks. prof. Dariusz Oko odnosząc się do tych słów, zaznaczył na początku, że papież Benedykt XVI to prawdopodobnie największy teolog naszych czasów, a zarazem największy teolog i naukowiec na tronie papieskim.

– Dlatego Jego słowa są szczególnie ważne, cenne. To wielki papież, ale też wielki intelektualista, naukowiec. Bardzo trafnie diagnozuje sytuację. Dostrzega jak bardzo świat, ale też wielu ludzi w Kościele odchodzi od nauczania Chrystusa. On sam jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary dokonywał olbrzymich wysiłków, żeby zachować wierność Kościoła wobec swojego wiecznego nauczania, przede wszystkim wobec Jezusa Chrystusa. To, co krytycznie mówi o naszych czasach: o aborcji czy pseudomałżeństwach homoseksualnych – jest bardzo trafne. To jedne z wielu przejawów upadku człowieka w ostatnich czasach, szczególnie po rewolucji seksualnej (…), która też jest pochodną rewolucji bolszewickiej. Widać jej straszne skutki – degradację człowieka, ateizację poprzez seksualizację. W ramach rewolucji seksualnej praktycznie wszystko wolno. To tak jakby powiedzieć ludziom, że mogą wszystko jeść i to w dowolnych ilościach – powiedział rozmówca Radia Maryja.

Kapłan wskazał, iż papież Benedykt XVI jako niemiecki teolog szczególnie jest wyczulony na dobre i złe strony filozofii niemieckiej. Podkreślił, że problemem współczesnego Kościoła jest heglowska pycha.

– W niemieckim świecie intelektualnym coraz bardziej wierzy się Heglowi a nie Panu Jezusowi. To jest istota problemu. Niemiecki filozof Hegel był przekonany, że jest najmądrzejszy w świecie, że wszystko, co działo się w historii duchowej ludzkości to stopnie do mądrości Hegla. To pycha, którą trudno przebić (…). Problemem współczesnego Kościoła, także w Niemczech, jest heglowska pycha: „my jesteśmy tacy mądrzy, tacy wielcy, tacy nadludzie, że moglibyśmy Pana Jezusa pouczać; On coś tam powiedział, ale my możemy mówić dokładnie 100 proc. przeciwne rzeczy do Niego i to my mamy rację”. Do tego w dużym stopniu sprowadza się upadek Kościoła na Zachodzie, szczególnie w Niemczech. To dobrze widział papież Benedykt i celnie określał – mówił.

Ks. prof. Dariusz Oko zwrócił uwagę, iż teraz ludzie myślący bardziej według Hegla aniżeli w Jezusa – są bardzo liczni w Kościele.

– Ci, którzy opierają się heglizmowi w Kościele mają rację i to historia potwierdzi. Heglizm jest podstawą marksizmu, a teraz także podstawą chorej ideologii w Kościele. Papież Benedykt znakomicie to widział i nas ostrzegał (…). Tak jak Rosjanie w Moskwie narzucali komunizm, marksizm, tak teraz Niemcy poprzez Brukselę narzucają genderyzm, kolejną ateistyczną ideologię. Najskuteczniej bronią się przed tym Polacy i Węgrzy (…). Historia przyzna, że to my mamy rację, a nie ateiści z Brukseli czy niemieccy imperialiści z Berlina. Głos Papieża bardzo nam w tym pomaga – zaznaczył kapłan.  

Obszerny tom z wypowiedziami Benedykta XVI ukaże się w Niemczech w poniedziałek 4 maja, a w innych krajach – w kolejnych miesiącach. Papież Joseph Ratzinger otrzymał tom biografii pod tytułem „Życie” w dniu swych 93. urodzin 16 kwietnia br.

radiomaryja.pl

drukuj