fot. kul.pl

[TYLKO U NAS] Ks. prof. A. Maryniarczyk: Na naszych oczach toczy się walka o serce, umysł i duszę kobiety

„Takie będą polskie rodziny, taka będzie Polska, jak szlachetne i dzielne będą polskie kobiety. Dziś bowiem na naszych oczach w Polsce i na świecie toczy się walka o serce, umysł i duszę kobiety – czy będzie dla świata biblijną Ewą, czy ewangeliczną Maryją” – powiedział w felietonie „Spróbuj pomyśleć” na antenie Radia Maryja ks. prof. Andrzej Maryniarczyk.

Ks. prof. Andrzej Maryniarczyk podkreślił, że kobietę „wyposażyła cała natura, by będąc matką walczyła o dobro dziecka i chroniła go przed wszelkim złem”. Powołał się przy tym na zapiski „Pro memoria” ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

– Zanotował on refleksję nt. dzielności i odwagi kobiet: „Wprawdzie uczyniłem już ofiarę Bogu z tych radości, które daje obecność bliskich, ale Bóg przyjął ją częściowo. Odebrał mi kapłanów, a pozostawił kobiety. Podobnie uczynił swojemu synowi na Kalwarii, gdy dopuścił, że wszyscy apostołowie odeszli, a pozostały niewiasty, które tam przyszły za Maryją. (…) Można nie docenić tego daru, tęsknić za pracą wśród ludzi mocnych, a jednak Bóg rozpoczął dzieło zbawienia świata od niewiasty” – mówił duchowny przywołując słowa Prymasa Tysiąclecia.

„Upadek świata zaczął się od niewiasty, ale i odnowienie świata zaczęło się od niewiasty” – zwrócił uwagę felietonista Radia Maryja.

– Kardynał pisał dalej: „Dziś to rozumiem może jeszcze lepiej, gdyż w moim najbliższym otoczeniu umilkli wszyscy mężczyźni. Nie miałem od nich znaku życia w ciągu lat mojego więzienia. Ratowała mnie swoją energią siostra Stanisława. Nie ustawały w modlitwie dziewczęta z grupy Pani Okońskiej. (…) Dziś znowu mam dowody, że gdy nikt z kapłanów nie zdołał pokonać przeszkód dotarcia do Komańczy, gdy wiele ściśnionych jest serc lękiem, pobożny rodzaj niewieści odważnie przyznaje się do współcierpienia ze mną” – cytował ks. prof. Andrzej Maryniarczyk.

Kapłan wyjaśnił, że „przywołuje dłuższą wypowiedź ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w maju, miesiącu poświęconym kobiecie Maryi”.

– Chcę w ten sposób oddać cześć i szacunek wszystkim dzielnym kobietom oraz przypomnieć wołanie Prymasa Tysiąclecia o to, by troską objąć polskie dziewczęta i kobiety. Takie będą polskie rodziny, taka będzie Polska, jak szlachetne i dzielne będą polskie kobiety. Dziś bowiem na naszych oczach w Polsce i na świecie toczy się walka o serce, umysł i duszę kobiety – czy będzie dla świata biblijną Ewą, czy ewangeliczną Maryją – podkreślił ksiądz profesor.

Cały felieton ks. prof. Andrzeja Maryniarczyka z cyklu „Spróbuj pomyśleć” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj