fot. pkp.pl

Do 26 sierpnia samorządy mogą składać wnioski w ramach programu „Kolej Plus”

Trwa nabór wniosków od samorządów do programu „Kolej Plus”. Na realizację programu zostanie przeznaczone 6,5 mld zł do 2028 r. Wstępnie wytypowano 20 projektów.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oświadczył, że program jest bardzo korzystny dla samorządów. 85 procent wartości zaplanowanych inwestycji będzie finansowało państwo poprzez realizatora zadania – spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe.

Wnioski samorządy mogą składać do 26 sierpnia tego roku. Później nastąpi wstępna kwalifikacja do programu, po której samorządy będą miały rok na przygotowanie wstępnych koncepcji. Prace budowlane mogą się zacząć w latach 2023-2024.

Leszek Miętek, prezydent  Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce, mówi, że program „Kolej Plus” jest dobrze odbierany zarówno przez środowisko kolejowe jak i mieszkańców.

– Cieszymy się bardzo, że te linie będą rewitalizowane i odbudowywane. To pozwoli na krok do przodu związany z wykluczeniem komunikacyjnym wielu regionów. Połączenia kolejowe są bardzo stabilne, bezpieczne i na nie mieszkańcy czekają. To również nie jest bez znaczenia, jeśli chodzi o dzisiejsze spowolnienie gospodarcze, bo uruchomienie inwestycji za ponad 6 miliardów złotych spowoduje odbudowę wielu miejsc pracy – powiedział Leszek Miętek.

Cały program jest przewidziany do 2028 r., do tego czasu powinny zakończyć się prace w całej Polsce. Realizatorem programu będzie spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Działania mają prowadzić samorządy, łączące się w zależności od przebiegu inwestycji w większe grupy, we współpracy z PLK.

RIRM

drukuj