fot. PAP/EPA

[TYLKO U NAS] Ks. inf. S. Jeż: Pożar katedry Notre Dame zniszczył jej część materialną, ale nie zniszczył jej części duchowej

Pożar katedry Notre Dame zniszczył część materialną, ale nie zniszczył właśnie tej części duchowej. To widać w zainteresowaniu ludzi, którzy nie tylko w czasie pożaru modlili się, padli na kolana prosząc Pana Boga o ochronę tej właśnie budowli, która jest wyrazem ducha – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja ks. infułat Stanisław Jeż, były Rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji.

Mija rok od wybuchu pożaru katedry Notre-Dame. Z tej okazji w środę zabrzmiał dzwon Emmanuel z południowej wieży tej świątyni. Pożar, który wybuchł 15 kwietnia 2019 roku, strawił dach katedry, sklepienia oraz iglicę. Z żywiołem przez 14 godzin walczyły zastępy strażaków.

 – W ciągu tego roku krąży petycja, zgłaszana do Sejmu i do Senatu, aby powstała specjalna komisja tych dwóch instytucji, która by badała przyczyny pożaru tej katedry – poinformował ks. inf.  Stanisław Jeż.

Odbudowę katedry Notre Dame nadzorują Generał Jean-Louis Georgelin i architekt Philippe Villeneuve.

– Główny architekt Philippe Villeneuve mówił: „Moją pasją jest katedra Notre Dame, szczególnie od roku 2013. Dlatego nie tyle trzeba ją uratować, ale przywrócić jej piękność. Moim zadaniem jest miłość do tej katedry, aby ją przekazać młodszym” – podkreślił rozmówca Radia Maryja.

Były Rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji zwrócił uwagę na zainteresowanie, jakim cieszyła się katedra Notre Dame.

– Do tej katedry przecież przybywało codziennie ponad 35 tysięcy osób. Katedra była bardziej odwiedzana niż najbardziej znana w świecie wieża Eiflle’a. (…) Ostatnio podkreśla się geniusz tych, którzy budowali katedrę. Ale oni, budując tę katedrę, jednocześnie się modlili. Myślę, że tego brakuje współczesnym pracownikom, chociaż wielu wyraża przez swoje świadectwo, że czynią to właśnie, starając się o to, żeby katedra na nowo się odrodziła – wskazał kapłan.

Pożar Notre Dame nie zniszczył jej części duchowej – zaznaczył ks. inf.  Stanisław Jeż.

– Pożar katedry zniszczył część materialną, ale nie zniszczył właśnie tej części duchowej. To widać w zainteresowaniu ludzi, którzy nie tylko w czasie pożaru modlili się, padli na kolana prosząc Pana Boga o ochronę tej właśnie budowli, która jest wyrazem ducha, ale równocześnie wyraził się zapał, solidarność narodowa, międzynarodowa, że katedra to więcej niż kamienie, że katedra to jest świadek wiary – akcentował rozmówca Radia Maryja.

Prace rekonstrukcyjne wstrzymano z powodu epidemii. Jednak w ostatnich dniach prezydent Emmanuel Macron zobowiązał się do odbudowy katedry w ciągu pięciu lat.

Rok temu katedra została zniszczona przez pożar, dziś kraj pogrąża pandemia. Zawsze jest jednak nadzieja, a ta uroczystość w sercu katedry jest znakiem naszej nadziei” – powiedział Były Rektor Misji Katolickiej we Francji.

– Kościół francuski zachęca do nawrócenia się, mówiąc, że po tej epidemii, po pandemii, społeczeństwo powinno być inne, żeby właśnie wróciło do pana Boga. Ludzie wyszli z Kościoła, to Kościół przyszedł do nich z posłaniem ewangelicznym. Żeby ci ludzi odczytali właśnie tę pandemię jako znak, że konieczne jest nawrócenie, że jeśli Pan Bóg jest na pierwszym miejscu w ich życiu, to wszystko jest na właściwym miejscu. Inaczej wszystko umiera – podsumował kapłan.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl