Obraz autorstwa Freepik

[TYLKO U NAS] Ks. dr T. Adamczyk: Młodzież chce spotkać księdza nie tylko na płaszczyźnie liturgicznej. Oni potrzebują zwykłej, ludzkiej i przyjaznej rozmowy

Młodzież oczekuje, że kościoły, parafie stworzą przestrzeń, gdzie młodzi ludzie będą mogli przyjść, spotkać się ze sobą, porozmawiać, poznać księdza, z którym porozmawiają najpierw o zwykłych, prozaicznych rzeczach. Uważam, że to będzie element proewangelizacyjny, na bazie którego później będzie można tworzyć różnego rodzaju grupy duszpasterskie pogłębiające wiarę i religijność młodzieży powiedział ks. dr Tomasz Adamczyk, pracownik naukowy Instytutu Nauk Socjologicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Socjologowie z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przeprowadzili wśród maturzystów archidiecezji lubelskiej badania socjologiczne. Ich rezultatem jest raport „Młodzież w kontekstach współczesnych. Rodzina. Czas. Szkoła. Kościół i katecheza”.

Pytaliśmy młodzież o ich relacje z rodziną, o formę spędzania wolnego czasu, o szkołę, ale także o Kościół i katechezę – powiedział ks. dr Tomasz Adamczyk.

Jako głęboko wierzących określiło się 5,5 proc. ankietowanych, a wierzących 44,6 procent. Reszta maturzystów to osoby niezdecydowane, ale przywiązane do tradycji religijnej, obojętne i niewierzące.

Zdecydowana większość młodych ludzi to osoby wierzące. Różnica między osobami głęboko wierzącymi a wierzącymi jest znacząca. Osoby głęboko wierzące często chodzą do Kościoła, nie tylko w niedzielę. Angażują się w różnego rodzaju działalność duszpasterską, dlatego głębiej rozumieją wiarę i Kościół – zauważył pracownik naukowy Instytutu Nauk Socjologicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Z przeprowadzonych badań wynika, że istotną rolę w przekazie religijnym młodzieży pełni rodzina.

Przekaz rodzinny jest kluczowy. Bardzo ważne jest również dawanie oferty duszpasterskiej młodzieży, gdzie oni sami będą mogli poszukiwać osobistego doświadczenia sacrum. Te dwie ścieżki powinny iść równolegle – zaznaczył gość audycji „Aktualności dnia”.

Młodzież coraz rzadziej odnajduje sens życia w religii.

Jest to spowodowane wiekiem dorastania, kiedy młodzież kontestuje świat dorosłych. Chce zbudować swój własny, oryginalny, niezależny świat i wówczas z łatwością negatywnie odnosi się do pewnego dziedzictwa. Rodzi się pytanie czy za kilka lat, kiedy założą własną rodzinę i będą mieli dzieci, nie będą powracać do tradycyjnych wzorców, które były przekazywane w rodzinie? – pytał ks. dr Tomasz Adamczyk.

Problemem, z jakim obecnie zmagają się młodzi ludzie, jest samotność i zagubienie życiowe.

Bardzo dużo wolnego czasu młodzież spędza w internecie. Badania wskazują, że młodzi ludzie chcą spotykać się z rówieśnikami, chcą z nimi rozmawiać. Wolą spotkania na żywo niż online, ale mimo wszystko wzrasta liczba godzin tygodniowo, jaką młodzież spędza online. Młodzież jest podłączona do internetu. Internet nie buduje głębszych relacji, tylko płytkie i krótkofalowe – podkreślił gość Radia Maryja.

Badania pokazały, że młodzież nie chce przywiązywać się do konkretnych ruchów religijnych.

Młodzież oczekuje, że kościoły, parafie stworzą przestrzeń, gdzie młodzi ludzie będą mogli przyjść, spotkać się ze sobą, porozmawiać, poznać księdza, z którym porozmawiają najpierw o zwykłych, prozaicznych rzeczach. Uważam, że to będzie element proewangelizacyjny, na bazie którego później będzie można tworzyć różnego rodzaju grupy duszpasterskie pogłębiające wiarę i religijność młodzieży – mówił pracownik naukowy Instytutu Nauk Socjologicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Młodzież chce spotkać księdza nie tylko na płaszczyźnie liturgicznej. Oni potrzebują zwykłych relacji – zwrócił uwagę ks. dr Tomasz Adamczyk.

To szansa dla duszpasterzy, aby łagodzić samotność młodzieży. Księża swoją obecnością mogą tę przestrzeń wypełnić, wskazując na sensowne wartości (…). Chodzi o zwykłą, ludzką, przyjazną rozmowę – powiedział duchowny.

Cała rozmowa z ks. dr. Tomaszem Adamczykiem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl