fot. PAP/Tytus Żmijewski

[TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski: Dla członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka abstynencja to czyn osobistej wolności, zadośćuczynienie za grzechy pijaństwa, a także wyraz miłości do ludzi uzależnionych

W abstynenckim credo Krucjaty Wyzwolenia Człowieka czytamy, że dla członków Krucjaty abstynencja to czyn osobistej wolności, zadośćuczynienie za grzechy pijaństwa, a także wyraz miłości do ludzi uzależnionych, dla których zupełna abstynencja jest jedynym warunkiem trzeźwości – mówił ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolatu Trzeźwości i Osób Uzależnionych, w środowym felietonie „Myśląc Ojczyzna” na antenie Telewizji Trwam.

W tym roku świętujemy 40. rocznicę ogłoszenia Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Jest to ruch, który powstał z inicjatywy ks. Franciszka Blachnickiego.

– Była to odpowiedź na apel Ojca Świętego Jana Pawła II skierowany do Polaków u progu pontyfikatu: „Proszę, abyście przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, co czasem może aż zagrażać jego egzystencji i dobru wspólnemu, co może umniejszać jego wkład do wspólnego skarbca ludzkości, narodów chrześcijańskich, Chrystusowego Kościoła” – przypomniał ks. bp Tadeusz Bronakowski.

8 czerwca 1979 roku w czasie Mszy świętej na lotnisku w Nowym Targu delegacja Ruchu Światło-Życie przekazała papieżowi Księgę Czynów Wyzwolenia, a Ojciec Święty pobłogosławił wszystkich, których nazwiska zostały lub zostaną w przyszłości do niej wpisane. W tym czasie członkowie Ruchu odmówili modlitwę zawierającą przyrzeczenia abstynenckie i odśpiewali hymn Krucjaty „Serce wielkie nam daj”.

– W ten sposób proklamowanie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w obecności papieża Jana Pawła II stało się faktem. Od tej chwili Krucjata stała się wspaniałą szkołą abstynencji dla wielu młodych i starszych, którzy przez te wszystkie lata składają Bogu piękny dar abstynencji. Podejmują go dobrowolnie z pobudek miłości i odpowiedzialności za drugiego człowieka. W abstynenckim credo Krucjaty Wyzwolenia Człowieka czytamy, że dla członków Krucjaty abstynencja to czyn osobistej wolności, zadośćuczynienie za grzechy pijaństwa, a także wyraz miłości do ludzi uzależnionych, dla których zupełna abstynencja jest jedynym warunkiem trzeźwości – zaznaczył przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolatu Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Jest to jednocześnie skuteczny środek przemiany obyczajów, sposób pracy nad sobą i kształtowania charakteru; ważny środek profilaktyczny i wychowawczy oraz znak miłości do ojczyzny – podkreślił ks. bp Tadeusz Bronakowski.

– Niech więc to rozumienie abstynencji dociera do wszystkich ludzi i zachęca do czynów wyzwolenia. Oby stale rosła liczba członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Oby odważnie dawali świadectwo życia w prawdziwej Chrystusowej wolności w naszej ojczyźnie i na całym świecie. Jubileusz 40-lecia powstania Krucjaty Wyzwolenia Człowieka skłania nas do wdzięczności Bogu za sługę bożego ks. Franciszka Blachnickiego; za to wielkie i wspaniałe dzieło, które dzięki łasce Bożej powołał do istnienia. Dziękujemy Bogu za tych wszystkich ludzi, którzy włączyli się do Krucjaty – powiedział duchowny.

– Pewnie dopiero w niebie zobaczymy, ile dobra dokonało się poprzez ich świadectwo dobrowolnej abstynencji, podjętej z motywu miłości Boga i bliźniego; ile ludzkich istnień zostało uratowanych w wymiarze ziemskim i wiecznym – dodał.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl