fot. PAP/Piotr Nowak

[TYLKO U NAS] Ks. bp J. Mazur: Niedziela i Tydzień Misyjny mają jeszcze bardziej ożywić naszą chrzcielną odpowiedzialność za realizację misyjnego mandatu Chrystusa – „Idźcie i głoście”

Ponad 5 mld ludzi na świecie nie zna jeszcze Chrystusa. Niedziela i Tydzień Misyjny mają jeszcze bardziej ożywić naszą chrzcielną odpowiedzialność za realizację misyjnego mandatu Chrystusa: „Idźcie i głoście” oraz pogłębić świadomość, że jesteśmy uczniami – misjonarzami – zaznaczył ks. bp Jerzy Mazur, biskup diecezji ełckiej i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Światowy Dzień Misyjny, który dziś przeżywamy, ustanowił papież Pius XI w 1926 r. Od tego czasu – od 95 lat – przedostatnia niedziela października obchodzona jest w Polsce jako Niedziela Misyjna. W tym roku przebiega pod hasłem: „Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy”.

– Niedziela i Tydzień Misyjny jeszcze bardziej mają ożywić naszą chrzcielną odpowiedzialność za realizację misyjnego mandatu Chrystusa: „Idźcie i głoście” oraz pogłębić świadomość, że jesteśmy uczniami – misjonarzami. To także rozbudzenie świadomości misji ad gentes, odnowienie w Kościele zapału misyjnego i duszpasterstwa w duchu misyjnych, przypomnienie, że ponad 5 mld ludzi na świecie nie zna jeszcze Chrystusa – mówił ks. bp Jerzy Mazur.

Na świecie w 99 krajach posługuje obecnie 1800 polskich misjonarzy. Najwięcej z nich pracuje w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach -727. W Afryce i na Madagaskarze przebywa 695, w Azji 301, w Oceanii 62 misjonarzy.

– Jest to kropla w wielkim oceanie, ale bez tej kropli ocean byłby biedniejszy. Cieszymy się, że tak duża liczba misjonarzy i misjonarek posługuje na krańcach ziemi głosząc Chrystusa (…). Największą radością misjonarzy – tak jak i moją największą radością – jest to, że znam Chrystusa i mogę dzielić się Chrystusem, mogę dawać Boga drugiemu człowiekowi. Kiedy rozmawiam z misjonarzami, oni mają odczucie, że ci ludzie pragną Ewangelii, pragną Dobrej Nowiny o zbawieniu, pragną Słowa Bożego, sakramentów, Eucharystii – to daje wielką radość każdemu misjonarzowi – wskazał gość Radia Maryja.

Działalność misjonarza nie polega jednak tylko na głoszeniu Ewangelii w kościele.

– Każda stacja misyjna to kościół (budynek, gdzie ludzie spotykają się na modlitwie), ale także szkoła. Kościół ewangelizuje poprzez edukację, poprzez szkolnictwo. To wielka radość, że można dzieciom i młodzieży dać to, co jest w życiu bardzo potrzebne – edukację, dzięki której przestają być analfabetami – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji.

Na wielu misjach powstają także ośrodki zdrowia.

– Wielką radością są chorzy, którzy przychodzą po pomoc. Pomagamy człowiekowi, który jest w potrzebie – dodał.

Ksiądz biskup zwrócił uwagę, że misje niosą ze sobą trudności, ale one są po to, aby je pokonywać.

– Często brakuje środków materialnych, ale jeżeli prowadzimy Boże dzieło, to Pan Bóg zadba też o to, żeby znaleźli się dobrzy ludzie, którzy wspomogą. Dziękuję wszystkim darczyńcom, którzy wspomagają misjonarzy i misjonarki. Każdy misjonarz jest silny mocą darczyńców – wskazał ks. bp Jerzy Mazur.

Oprócz materialnych spraw bardzo ważna jest modlitwa.

– Modlitwa jest sercem misji Kościoła – akcentował gość „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z ks. bp. Jerzym Mazurem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj