Trwa IV Krajowy Kongres Misyjny

IV Krajowy Kongres Misyjny odbywa się pod hasłem: „Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału”. Jego organizatorem jest Komisja Episkopatu Polski ds. Misji oraz Papieskie Dzieła Misyjne. A patronem – największy misjonarz współczesności św. Jan Paweł II. Kongres zakończy się jutro.

Dziś, w drugi dzień Kongresu Misyjnego, o godz. 18.00 sprawowana będzie Eucharystia, której będzie przewodniczyć ks. kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Transmisję z Kościoła Wszystkich Świętych w Warszawie przeprowadzi TV Trwam i Radio Maryja.

Kongres został podzielony na trzy części. Pierwsza, to dziecięca stacja kongresowa zorganizowana na warszawskiej hali widowiskowo-sportowej Torwar. Druga przygotowana w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego, przeznaczona jest dla młodzieży. A trzecia – stacja kongresowa dorosłych odbędzie się przy kościele pw. Wszystkich Świętych. Na uczestników kongresu czekają ciekawe wykłady, spotkania z misjonarzami, misyjna modlitwa, filmy i koncerty.

Wczoraj na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbyła się konferencja naukowa. Aula Jana Pawła II wypełniona była po brzegi. Uroczystego powitania przybyłych gości dokonał rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński oraz ks. bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, który wprowadził wszystkich w tematykę obrad.

W gronie prelegentów znaleźli się m.in.: ks. kard. Fernando Filoni, Prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, a także ks. abp Henryk Hoser, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej. Temat jego wykładu to: „Odpowiedzialni za misje”. Ksiądz Arcybiskup podkreślił w tej kwestii wielkie znaczenie Kongregacji Ewangelizacji Narodów.

– Ta kongregacja ma ze swej strony popierać powołania … oraz pobudzać inicjatywę. – mówił ks. abp Henryk Hoser.

Następnie głos zabrał ks. bp Jan Piotrowski, pasterz diecezji kieleckiej.

– Natura Kościoła stanowi o jego dynamice, duchowym pięknie i ciągle czekających go wyzwaniach. A tym pierwszym wyzwaniem jest to, które sformułował i przekazał apostołom Pan Jezus na Górze Wniebowstąpienia „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”. Aby to zadanie zrealizować w osobistym życiu chrześcijańskim i we wspólnocie Kościoła, którą tworzymy, złączeni więzami chrztu potrzebujemy świadomości misyjnej, a ta rodzi się z animacji, solidnej formacji i dobrze pojętej współpracy – mówił ks. bp Jan Piotrowski, pasterz diecezji kieleckiej.

Kolejnym punktem Kongresu były spotkania w grupach. O godz. 18.00 pod przewodnictwem ks. abp. Celestino Migliore, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce sprawowana była uroczysta Msza św.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl