[TYLKO U NAS] Ks. abp W. Depo: Musimy odróżniać się od ludzi, którzy udają, że mówią prawdę

Trzeba dać świadectwo prawdzie, także w tym naszym zalanym kłamstwem świecie. Musimy odróżniać się od ludzi, którzy udają, że mówią prawdę – mówił w czasie Mszy św. podczas akademickiej pielgrzymki WSKSiM na Jasną Górę metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo.

To już 5. tydzień naszego wychodzenia na drogi Wielkiego Postu, szczególnego czasu w Kościele. Jest to czas łaski Bożej, której na próżno nie wolno przyjmować. Z niej trzeba zdać sprawę – mówił ks. abp Wacław Depo.

Trzeba rozpoznawać prawdę, która jest dostępna człowiekowi poprzez wysiłek jego ludzkiego rozumu i serca. Skoro jest to czas łaski i działania Bożego w umysłach i sercach ludzi, to spróbujmy sobie uświadomić, jakie łaski teraz i tutaj mogą – i powinny – być naszym udziałem. Ten czas jest bowiem szczególnym zaproszeniem do odkrywania bliskości Boga. To jest pierwszy wymiar łaski – wskazał metropolita częstochowski.

Drugim wymiarem łaski bliskości Boga i wsłuchiwania się w Jego głos jest wspólnota ludzi związanych z Bogiem i związanych pomiędzy sobą w Kościele – dodał.

Taką wspólnotę dzisiaj tutaj tworzymy; nie tylko akademicką, ale wspólnotę Kościoła rozpoznawającą prawdę w Chrystusie jako Synu Człowieczym. (…) Chrystus umiera na Golgocie wyrokiem kompromisu na drogach prawdy, ale zmartwychwstał, aby dać nam nowe życie. Kto w Nim pokłada nadzieję, ma życie – mówił ks. abp Wacław Depo.

Jesteśmy powołani do życia, dlatego mamy być jego świadkami od momentu naszego poczęcia – istnienia pod sercem matki – aż do naturalnej śmierci, każdego człowieka bez wyjątku – przypomniał hierarcha.

O to trzeba się upominać najpierw we własnym sumieniu. Bo nie ma sumień partyjnych. Sumienie jest głosem Boga we wnętrzu człowieka. Nie powinniśmy się bać głosić tej prawdy o Bogu, który jest życiem, o Bogu, który jest naszą nadzieją, albowiem złe byłoby to świadectwo, że z powodu jakiegoś strachu, wstydu przed ludźmi, nie ujawniamy poglądów wiary chrześcijańskiej – wiary w Chrystusa ukrzyżowanego, który jest znakiem sprzeciwu, ale i Chrystusa Zmartwychwstałego – podkreślił metropolita częstochowski.

Św. Jan Paweł II w swojej książce pt. „Wstańcie i chodźcie” pisał: „Nie wolno odwracać się od prawdy, zaprzestać jej głoszenia, ukrywać przed światem, kim jesteśmy. Nawet jeśli ta prawda jest trudna i związana z bólem, trzeba dawać świadectwo prawdzie także za cenę prześladowań a nawet krwi” – przypomniał.

Powtarzamy za naszym rodakiem, że trzeba dać świadectwo prawdzie, także w tym naszym zalanym kłamstwem świecie. A może przede wszystkim winniśmy jako chrześcijanie odróżniać się od tych, którzy nie tylko nie mówią prawdy, ale nawet nie chcą jej poznać? Musimy odróżniać się od ludzi, którzy udają, że mówią prawdę. Pan Jezus nie ukrywał i nie ukrywa nadal w swoim Kościele, że odważne głoszenie prawdy niesie za sobą (…) nawet ryzyko utraty życia – podkreślił ks. abp Wacław Depo.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl