fot.Kuria Metropolitalna w Częstochowie

Ks. abp Depo dziękuje TV Trwam za posługę

„TV Trwam to jedyny katolicki kanał telewizyjny, który informuje na bieżąco o życiu wiary, zarówno w Kościele powszechnym jak i w polskich diecezjach” – powiedział ks. abp Wacław Depo, Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, przemawiając do dziennikarzy.

Wczoraj wspominaliśmy św. Franciszka Salezego – patrona dziennikarzy.

-Nadal aktualne jest zadanie, które przed kilkoma laty określił Episkopat, aby w każdej rodzinie było czytane pismo katolickie, które stanowi niejednokrotnie kontr informację do szerokiego rynku, który podaje własną, prywatną religijność – bez odniesienia do Boga. Media katolickie czyli dzienniki, czasopisma, radio i telewizja, którą jeżeli chodzi o telewizję katolicką jest wyłącznie kanał TV Trwam, informują na bieżąco o życiu wiary zarówno w Kościele powszechnym jak i w polskich diecezjach powiedział ks. abp Wacław Depo.

Metropolita częstochowski zwrócił uwagę na aktualność słów, które zawarte są w dziele św. Franciszka Salezego „Wprowadzenie do życia pobożnego”.

Tam znajduje się zachęta do życia chrześcijańskiego: „Cnota religijności i pobożności możliwa jest i potrzebna we wszystkich powołaniach i stanach. Gdziekolwiek zatem jesteśmy i kimkolwiek jesteśmy, możemy i powinniśmy dążyć do doskonałości. Zatem błędem jest niemal, a nawet herezją usuwanie pobożności z wojskowych koszar, warsztatów pracy, dworu książąt i panujących, szkół i mieszkań małżonków”.

-Słowa i postulaty św. Franciszka Salezego są dzisiaj niezwykle aktualne, zwłaszcza na polu służby człowiekowi poprzez środki społecznego przekazu: prasy drukowanej, radia i telewizji. Dzisiejsza nowomowa, którą ośmielam się nazwać nawet herezją jest bowiem nie tylko dziwactwem naszych czasów, ale konkretnym stanem ducha i próbą tworzenia nowej etyki, niezależnej od Boga, a to wszystko w imię wolności człowieka. Główny wysiłek Kościoła powinien dotyczyć, jak mówił Jan Paweł II, posługi myślenia – powiedział ks. abp Wacław Depo.

W tym kontekście – jak mówi ks. abp Wacław Depo – „Na pierwszy plan wysuwa się wymóg, aby rozwój technologii i środków elektronicznych nie spowodował odsunięcia na dalszy plan podstawowych praw i prawd związanych z naturą człowieka i zasad moralnych, które go stanowią, które mają podkreślać bardziej „być” człowiekiem, a nie „mieć” i zawładnąć tym światem bez odpowiedzialności w sumieniu, zarówno przed Bogiem, jak i przed historią”.


Homilia abpa Wacława Depo:

Pobierz Pobierz

RIRM


Galeria zdjęć

fot.Kuria Metropolitalna w Częstochowie

drukuj